Okna antywłamaniowe, czy rzeczywiście warto instalować?

okna

Pomimo faktu, że w ujęciu średnim poziom bezpieczeństwa w naszym kraju wzrasta, głównie dzięki coraz większej popularyzacji monitoringu oraz systemów wczesnego ostrzegania, to w dalszym ciągu nie możemy przyjąć, że w naszych czterech ścianach jesteśmy całkowicie bezpieczni, szczególnie jeżeli znajdujemy się w posiadaniu kosztownych przedmiotów mogących stanowić łakomy kąsek dla potencjalnego złodzieja lub włamywacza.

Jak wynika z badań prowadzonych przez ekspertów, większość przestępstw tego typu popełnianych jest poprzez otwarcie nieodpowiednio zabezpieczonego okna lub też jego wybicie. Na drugim miejscu, jednak z o wiele niższym wynikiem, plasują się łatwe do sforsowania drzwi. Pokazuje to, jak dobrym pomysłem może być w obecnych czasach inwestycja w wysokiej jakości okna antywłamanioweCzym jednak kierować się podczas ich zakupu?

Pod uwagę wziąć należy dwa główne czynniki – pierwszym z nich jest grubość takiego produktu. Zadowalającej jakości okno powinno składać się z co najmniej dwóch tafli szkła o grubości przekraczającej dwukrotność standardowej szyby okiennej. Znacznie ograniczy to ryzyko jego wybicia i uzyskania dostępu do naszego obiektu mieszkalnego.

Prawdopodobieństwo wtargnięcia do wnętrza posesji można także ograniczyć decydując się na nabycie wyrobu o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa. Przed zainwestowaniem w okna antywłamaniowe sprawdźmy, czy legitymują się one pożądanymi przez nas oznaczeniami. Obowiązujący na terenie naszego kraju standard wiąże się z nadawaniem najniższej możliwej klasy (WK-1) produktom, które nie posiadają jakichkolwiek elementów mogących utrudnić złodziejowi włamanie, natomiast im liczba na końcu oznaczenia wyższa, tym więcej specjalistycznych systemów zapobiegających sforsowanie okna zastosowanych zostało przez producenta. Musimy jednakże pamiętać, że im więcej odpowiedniej grubości szyb oraz elementów zabezpieczających zaimplementowanych zostanie w produkcie, tym więcej będziemy musieli za niego ostatecznie zapłacić.

Jeżeli poszukujemy złotego środka pomiędzy ceną a jakością, podjąć możemy decyzję o zakupie średniej klasy okna antywłamaniowego i zainstalowaniu dodatkowych rolet antywłamaniowych w znacznym stopniu zwiększających bezpieczeństwo naszego dobytku oraz samych domowników. Na rozwiązanie tego typu najczęściej decydują się właściciele sklepów i punktów usługowych zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych lub też cieszących się złą sławą ulic, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki system hybrydowy zaimplementować również w swoim domu.

Po zainstalowaniu okien antywłamaniowych powinniśmy następnie określić, czy zamontowane drzwi wejściowe zapewniają odpowiednią ochronę przed niepożądanymi gośćmi, a jeżeli uznamy że nie jest ona wystarczająca – wysoce rekomendowane jest wymienienie ich na produkt o większej grubości, wykonany z trudniejszego do sforsowania materiału oraz wyposażony w komponenty uniemożliwiające łatwe dostanie się do środka budynku (wymienić w tym miejscu można system kilku zamków, wzmacniane zawiasy oraz podłączony do drzwi alarm).