Okna drewniane czy okna plastikowe – na jakie postawić

okna

Okna to nie tylko niezbędny element budowlany do domu. Okna to również element stylizacyjny domu. Na rynku występują okna drewniane oraz okna plastikowe, a ponadto coraz większą popularność zyskują okna aluminiowe. Na które z nich warto postawić tak, aby spełniały swoją funkcję jak najlepiej i wyglądały korzystnie?!

Okna jako zamknięcie otworu w ścianie

Okno najłatwiej zdefiniować jako zamknięcie otworu w ścianie, które dowolnie można otwierać i zamykać. Właściwie taką samą definicję można zastosować do drzwi, z tym, że składające się z szyb okna, zapewniają wnętrzu kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, chociażby z oświetleniem. Okna składają się z trzech elementów: nieruchomych – ościeżnica, a także ruchomych – rama i szyba. W zależności od tego z jakiego materiału zostały wykonane ościeżnica z ramą, okna określa się jako drewniane, plastikowe lub aluminiowe.

Okna drewniane

Okna drewniane składają się z szyby oraz drewnianych ram i ościeżnicy. To najbardziej klasyczny model okien. Wykazuje się największą trwałością, aczkolwiek wymaga systematycznego dbania przez malowanie i lakierowanie. Sprawdza się w historycznych i secesyjnych kamienicach, jak też w starodawnych domkach.

Okna plastikowe

Okna plastikowe składają się z szyby oraz plastikowych [polichlorkowo-winylowych] ram i ościeżnicy. To najbardziej pragmatyczny model okien. Wykazuje się sporą trwałością, a do tego nie wymaga specjalnego dbania o nie. Sprawdza się w blokach, jak też w nowoczesnych domkach.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe składają się z szyby oraz aluminiowych ram i ościeżnicy. To najbardziej nowoczesny model okien. Wykazuje się nieporównywalną z innymi oknami sterylnością. Sprawdza się w biurowcach oraz galeriowcach.

Kwestie techniczne

Każde z trzech rodzajów okien wykazują się podobnymi kwestiami technicznymi. O ile zostają porządnie wykonane, o tyle wykazują właściwe szczelność i rozszczelnienie, czy izolację termiczną. Warto wspomnieć, że niekiedy dyskryminuje się okna drewniane. Wszystko przez to, że pamięta się jak niechlujnie wykonywano je za czasów komuny. Okna te okazywały się bardzo nieszczelne i bardzo niszczejące. Obecnie wykonuje się je z najlepszych materiałów i w najlepszy sposób. Efektem tego współczesne okna drewniane wcale nie pozostają w tyle za chociażby oknami plastikowymi.

Kwestie estetyczne

Wybierając okna warto i trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kwestie techniczne, ale też na kwestie estetyczne. Okna to element domu i powinny z tym domem współgrać. Nie chodzi już jedynie o to do jakiego rodzaju zabudowy pasują okna drewniane, do jakiego plastikowe, a do jakiego aluminiowe. Chodzi o to, że do okien zostaną dobrane parapety zewnętrzne, parapety wewnętrzne, firanki, zasłony i rolety. Ponadto okna to swoisty element wystroju domu i najlepiej, aby pasował do pozostałych elementów upiększających dom. Wszystko powinno finezyjnie się ze sobą komponować. W końcu to nasze cztery kąty, więc niech pozostaną urządzone stylowo.