Odpowiedź nie powinna Wam nastręczać większych trudności. Oczywiście, bo to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie. To także wyższy komfort cieplny w pomieszczeniach i korzyść dla środowiska, dzięki zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jakie jeszcze inne korzyści wynikają z termomodernizacji domu? I jak właściwie zaplanować całe przedsięwzięcie?
Dlaczego warto ocieplić dom?
Właściwie wykonana izolacja termiczna budynku powoduje, że dom staje się energooszczędny. Inaczej mówiąc, zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania Waszych czterech kątów zmaleje. W efekcie w zimie będzie cieplej, a w lecie ściany nie będą się zbyt mocno nagrzewać. Poza niższymi rachunkami za energię, energooszczędność zmieni klasę energetyczną nieruchomości. Dzięki temu jej wartość na rynku wzrośnie i stanie się przez to bardziej pożądana przez potencjalnych nabywców.
Jak oceniają fachowcy, najwięcej ciepła, bo aż ok. 35 proc., ucieka z mieszkania przez ściany zewnętrzne budynku. W dalszej kolejności ubytki energii powodują przegrody budynku tzn. ściany, okna, dach oraz piwnica. Jak temu przeciwdziałać? Jeśli wykonacie izolację zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami, to ograniczycie straty energii cieplnej o około 10–15 proc.
W jakiej sytuacji termomodernizacja domu jest jeszcze bardzo ważna? Na przykład, jeśli mieszkacie w budynku pamiętającym czasy PRL. Przed 1989 rokiem kwestie izolacji termicznej nie zaprzątały głów budowlańców, dlatego to na Was spoczywa ten (niewdzięczny) obowiązek. Zdaniem specjalistów, w przypadku izolacji starszych budynków, najbardziej efektywnym działaniem z punktu widzenia obniżenia kosztów eksploatacji będzie docieplenie ścian zewnętrznych, zamontowanie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej stropodachu oraz wymiana okien na takie charakteryzujące się niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Przeprowadzając kompleksową termomodernizację, unikamy kondensacji wilgoci na granicy strefy ocieplonej i nieocieplonej.
Poniżej znajdziecie jeszcze kilka dodatkowych korzyści z termomodernizacji domu:
- wzrost wartości nieruchomości,
- zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska,
- poprawa mikroklimatu,
- ograniczenie przeciągów,
- brak kondensacji pary wodnej wywołującej pleśnie i grzyby na ścianach,
- lepsza izolacyjność akustyczna.
Ocieplanie domu – jak zaplanować?
Najpierw powinniście ustalić, kiedy chcecie przeprowadzić termomodernizację. Jak łatwo się domyślić, najlepszą porą są miesiące letnie – o ile nie pada deszcz. Ogólnie rzecz biorąc, optymalna temperatura dla tego typu prac to od 5 do 25 stopni.
Następnie dokładnie przemyślcie, kto wykona izolację. Oczywiście możecie zrobić ją samodzielnie od początku do końca, ale tylko w przypadku, gdy pozwala Wam na to odpowiednie doświadczenie. Gdy nie czujecie się na siłach, poszukajcie sprawdzonej ekipy, która zapewni odpowiednią jakość wykonania. Pamiętajcie! Angażując ekipę dociepleniową, podpiszcie umowę, w której określone będą m.in. cena, termin realizacji i wzajemne zobowiązania.
Kolejnym krokiem jest wybór materiału izolacyjnego oraz określenie optymalnej grubości ocieplenia. Jeśli chodzi o materiały, zawsze żądajcie od dostawcy atestu i podchodźcie z wielką ostrożnością do podejrzanie tanich rozwiązań. Zwróćcie też uwagę na termin przydatności do użycia, zwłaszcza w przypadku kleju, tynku czy gruntu.
Który termoizolator wybrać?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z krótką charakterystyką najpopularniejszych materiałów dostępnych na rynku.
Pianka poliuretanowa
Do ocieplania domów wykorzystuje się dwa rodzaje pianek poliuretanowych. Pianka półsztywna świetnie nadaje się do izolowania pomieszczeń wewnętrznych np. poddaszy i ścian. Ten rodzaj pianki PUR nanosi się bezpośrednio na ścianę, deskowanie lub membranę.
Drugi rodzaj – pianka sztywna – to doskonała termoizolacja i hydroizolacja ścian, stropów, posadzek oraz fundamentów. Pianka sztywna jest materiałem o strukturze zamknięto-komórkowej, dzięki czemu stanowi barierę nieprzepuszczalną dla wody oraz zimnego powietrza. Ponadto posiada najniższy współczynnik przewodzenia ciepła wśród produktów dostępnych na rynku. Piankę sztywną wykorzystuje się do docieplenia budynków od zewnątrz (popularny materiał do renowacji dachów), a także od wewnątrz, gdy z przyczyn technologicznych występuje duża wilgoć w pomieszczeniach.
Wełna mineralna
Wełnę charakteryzuje ognioodporność i łatwa dostępność. Natomiast jest materiałem kapryśnym, źle znoszącym środowisko wilgotne i mającym tendencję do „osiadania” z czasem. Dlatego w przypadku wełny mineralnej, niezwykle ważna jest prawidłowa paro- i hydroizolacja ze względu na niebezpieczeństwo utraty swoich właściwości cieplnych w przypadku kondensacji pary wodnej. Może też nastąpić konieczność uzupełnienia „ubitego” materiału.
Styropian
Styropian to stosunkowo tani termoizolator, ze względu na koszt robocizny, łatwość montażu i obróbkę. Można go używać do ocieplenia istniejących budynków jak i nowo wybudowanych obiektów. Styropian występuje w wielu odmianach, w zależności od typu może się charakteryzować dobrą izolacyjnością termiczną, niewielką nasiąkliwością wody bądź dużą wytrzymałością mechaniczną. Produktem podobnym do styropianu jest polistyren ekstrudowany, który jest nieco droższy, wykazuje się małą nasiąkliwością i dużą wytrzymałością mechaniczną.
Jak wygląda termoizolacja domu?
Jest to kompleksowy proces, który należy dobrze zaplanować. Jeśli posiadamy nieszczelne, starego typu okna, to je powinniśmy uwzględnić w pierwszej kolejności. Można się pokusić o zmianę kształtu okien, inną aranżację otworów na elewacji (wymaga to projektu architektonicznego). Następnie dach, łącznie z wymianą pokrycia dachowego i – jeśli to konieczne – sprawdzeniem stanu konstrukcji dachu, korektą spadków oraz wymianą rynny i rury spustowej. Te dwa elementy należy uwzględnić przed termomodernizacją ścian, gdyż mogą one wpłynąć na geometrię budynku. Przed ociepleniem ścian trzeba również sprawdzić stan techniczny budynku, naprawić ew. rysy i spękania na elewacji, a także zbadać poziom zawilgocenia ścian piwnicznych i w razie potrzeby wykonać ich hydroizolację. Jeśli zamkniemy wilgotną ścianę nieprzepuszczającym parę wodną materiałem, to wilgoć zacznie wychodzić wewnątrz. Sposób wykończenia elewacji zależy od systemu jaki wybierzemy oraz naszych oczekiwań odnośnie strony wizualnej. Dobrze wykonana i przemyślana elewacja stanowi wizytówkę domu.