Oprawki do gwintowania – czym są?

maszyna

Oprawki do gwintowania są wykorzystywane w procesie gwintowania, który rozumiany jest jako proces nacinania gwintu w celu ukształtowania gwintów zewnętrznych lub wewnętrznych. Gwintowanie jest metodą obróbki różnego rodzaju materiału za pomocą skrawania. Wymaga dysponowania odpowiednimi narzędziami (frezarkami, wiertarkami, szlifierkami do gwintów) .

Oprawki do gwintowania – definicja

Jak już wspomniano wcześniej, nieodłącznym elementem procesu gwintowania  są oprawki do gwintowania. Te elementy traktuje się  jako przyrządy, dzięki którym możliwa jest ochrona gwintownika przed zniszczeniem  poprzez jego odpowiednie wypozycjonowanie – mocowanie gwintownika ze stosowną kompensacją osiową, a także zabezpieczenie sprzęgłem, czyli inaczej mówiąc: oprawki do gwintowania umożliwiają prostopadłe ustawienie gwintownika  w stosunku do powierzchni obrabianego materiału.  Tego typu oprawki traktuje się jako element konieczny do wykonania gwintu w otworze niezależnie od tego czy używa się do realizacji tego celu tokarki, wiertarki czy też maszyn innego rodzaju.  Oprawka stwarza możliwość ręcznego poruszania gwintem, co z kolei przekłada się na oszczędność czasu w trakcie wykonywania prac (nie trzeba wówczas pozycjonować gwintownika przy każdej zmianie pozycji).

Rodzaje oprawek do gwintowania

Na rynku dostępnych jest wiele modeli oprawek do gwintowania. Generalnie dokonuje się podziału tego rodzaju asortymentu z uwagi na jego chłodzenie. Wówczas możemy dokonać podziału na trzy kategorie. Pierwszą z nich są oprawki wyróżniające się tym, iż nie posiadają wewnętrznego doprowadzenia chłodziwa. Zastąpione ono zostaje chłodzeniem zewnętrznym gwintownika.  Kolejną kategorią są oprawki mające doprowadzenie chłodziwa. Jest to zazwyczaj chłodzenie bezpośrednio przez gwintownik albo starsze i niezbyt często stosowane – chłodzenie wokół gwintownika tradycyjnego. Trzecim rodzajem jest chłodzenie uniwersalne będące połączeniem dwóch opisywanych wcześniej metod polegające na posiadaniu przez oprawki zarówno chłodziwa  zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Oprawki do gwintowania kupisz w sklepie YG-1 na stronie sklep.yg-1.pl/oprawka-do-gwintowania,s1001,cp1538,pl.html

Sprawdzony sposób na wybór najlepszej oprawki

Skoro na rynku dostępnych jest tyle modeli oprawek do gwintowania, jak wybrać  tę właściwą, która spełni wszystkie nasze oczekiwania? Podstawowym wyznacznikiem przy dokonywaniu wyboru powinien być rodzaj gwintowania, jaki chcemy uzyskać. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na rozmiar oprawki, a także gwintu, który musi do danej oprawki pasować. Kolejnym kryterium wyboru jest rodzaj gwintowania – inne oprawki wybierzemy przy gwintowaniu ręcznym, inne przy gwintowaniu tokarskim, a jeszcze inne podczas używania wiertarki.  Oprawki do gwintowania powinny być także dobierane z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane – im jego wyższa jakość, tym większa gwarancja uzyskania oczekiwanych rezultatów.