Jak osuszyc zalane mieszkanie ?

okna

W każdym domu bądź mieszkaniu nieraz dochodzi do przeprowadzenia remontu. Czasem jego właściciele chcą jedynie odświeżyć wnętrza. Decydują się wówczas na pomalowanie ścian czy wymianę mebli. Nieraz zdarza się jednak, iż zmiany wywołane są koniecznością. Tak dzieje się chociażby w przypadku zalania pomieszczeń.

Najczęstsze przyczyny zalań

Zalanie mieszkania może być spowodowane zarówno przez nas samych, jak i naszego sąsiada. Często zdarza się bowiem tak, że w jego mieszkaniu pojawią się problemy natury technicznej, np. cieknący kran bądź pęknięta rura doprowadzająca wodę. Zalanie może być spowodowane również usterką w naszym mieszkaniu. Najczęstsze wówczas powody takiego stanu to odkręcony zawór czy pęknięcie wężyka od pralki.

Co zrobić w przypadku zalania?

Remonty związane z osuszaniem po zalaniu nie należą do najłatwiejszych. Dzieje się tak głównie z powodu ogromu strat, które mogły zostać wyrządzone w związku z wydarzeniem. W najlepszej sytuacji są osoby, którym tego typu awaria przydarzyła się latem.  Specjaliści zajmujący się osuszaniem mieszkań jak http://bioekotech.waw.pl/osuszanie/ podkreślają, że jeśli na dworze temperatury przekraczają 20 stopni, dobrym pomysłem jest otworzenie na całą szerokość okien i drzwi. Sytuacja ma się jednak gorzej, gdy pogoda nie dopisuje bądź do zalania doszło podczas trwania innej pory roku. Można wówczas wtedy próbować osuszać naturalnie wnętrze i liczyć na to, że uda się osiągnąć zamierzony rezultat naturalnie. Centralne ogrzewanie często okazuje się jednak niewystarczające.

Jakie inne metody pozwolą osuszyć mieszkanie?

Na rynku istnieją specjalne osuszacze, które mają na celu wyeliminowanie nagromadzonej wilgoci. Najlepiej nie czekać z decyzją o nabyciu sprzętu zbyt długo. Nagromadzana wilgoć powoduje zniszczenia sprzętów bądź podłóg. To z kolei prowadzi do konieczności do przeprowadzania remontów. Można wynająć osuszacz i samodzielnie z niego skorzystać, ale istnieje też druga opcja – zlecenie wykonania osuszania fachowcom, którzy zajmują się takimi usługami w swojej codziennej pracy. Proces przywracania mieszkania do stanu normalnego funkcjonowania może trwać nawet kilka dni. Trzeba również wspomnieć, iż czasem niezbędne jest także wykonanie kilku otworów w podłodze. Pomoże to uratować posadzkę, dostarczając pod nią suche powietrze.

Osuszanie i co dalej?

W mieszkanie, które uległo zalanie z łatwością mogą pojawić się grzyby i szkodliwe drobnoustroje. Nawet po osuszaniu problem stanowić może też specyficzny, nieprzyjemny zapach. Sposobem na jego pozbycie się jest przeprowadzenie dezynfekcji. Najlepiej zrobić to przy wykorzystaniu ozonowania.