Oświetlenie aneksu kuchennego – co warto wybrać?

lampa

W wielu mieszkaniach, a także domach buduje się obecnie aneksy kuchenne. Stanowią atrakcyjną alternatywę dla oddzielnej kuchni, stanowiąc połączenie z salonem oraz jadalnią. Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w aneksie kuchennym?

Aneksy kuchenne na ogół nie są bardzo duże. Jednak w większych mieszkaniach i domach mogą przybrać spore rozmiary. Jako że aneks najczęściej pełni rolę zarówno kuchni, jak i jadalni, powinniśmy dobrać oświetlenie tak, aby można było korzystać z tego pomieszczenia komfortowo.

Aktualnie najczęściej aneksy kuchenne wykańczane są meblami na wymiar. Wraz z nimi możemy też zamówić oświetlenie, na przykład montowane w cokołach oczka. Druga opcja to oczka świetlne w podwieszanym suficie – także bardzo popularne. Inna propozycja to taśmy LED, które dają eleganckie oświetlenie liniowe. W ten sposób możemy zrezygnować ze zwykłej lampy sufitowej.

Jeśli jednak w aneksie nie możemy zastosować oczek lub taśm LED, nie pozostaje nam nic innego, jak wybranie zwykłej lampy sufitowej do zainstalowania w pomieszczeniu. Możemy zdecydować się zarówno na lampę sufitową, jak i na płaski plafon. Warto sprawdzić lampy Philips, ponieważ w ofercie tego producenta znajdziemy kapitalne propozycje.

W wielu aneksach kuchennych stosuje się także strefy jadalniane. Najczęściej umieszczane są one na pograniczu aneksu oraz salonu. Mogą mieć formę stolika z krzesłami albo blatu, do którego dostawiamy wysokie krzesła – hokery. Nad blatem lub stolikiem także możemy umieścić lampę. W tym celu świetnie sprawdzą się lampy wiszące z dłuższym kablem.

Inna propozycja na oświetlenie kuchni to podświetlenie blatów. Warto zastosować je jako element dodatkowy do innych zainstalowanych już lamp. Możemy zakupić taśmę LED wraz z oprawą i zainstalować ją pod szafkami wiszącymi. Także możemy zakupić oczka do montażu pod szafkami.

Wobec tego mamy wiele sposobów na efektowne oświetlenie aneksu kuchennego – gdy nie wiemy jeszcze, na co się zdecydować, warto sprawdzić blogi i serwisy wnętrzarskie w poszukiwaniu inspiracji.