Zarówno wokół palet przemysłowych, jak i drewnianych, narosło wiele szkodliwych mitów. Jak wybrać tę odpowiednią, nie narażając się na straty i potencjalne awarie? Czego unikać i na co zwrócić uwagę? I oczywiście pytanie – które palety są po prostu lepsze: drewniane, czy te tworzone ze sztucznych materiałów?
Palety plastikowe kontra palety drewniane
Zastanawiałeś się, jak wykonywane są palety plastikowe? Tworzy się je za pomocą tzw. techniki formowania wtryskowego, polegającej na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do formy. Jak bezpośrednio przekłada się to na praktyczne cechy tego rodzaju palet?
Przede wszystkim są praktycznie o połowę lżejsze od tradycyjnych palet drewnianych. Ma to oczywiście kolosalne znaczenie w transporcie i obchodzeniu się z towarem w magazynie.
Ponadto, nie jest tajemnicą, że tworzywa sztuczne są zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu niż drewno. Dlatego palety plastikowe są tak często wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że w tego typu paletach istnieje wiele trudno dostępnych miejsc, dlatego i tak będziesz musiał postawić na dokładniejsze czyszczenie mechaniczne, aby nie gromadził się w nich brud.
Kolejną niepodważalną przewagą palet plastikowych nad drewnianych jest trwałość – według niektórych szacunków są one nawet do dziesięciu razy bardziej trwałe. Jest w tym wiele prawdy – uszkodzenia powstała podczas użytkowania (np. w wyniku uderzenia) są zdecydowanie bardziej odczuwane w przypadku palet drewnianych.
Wady palet plastikowych
Wygląda na to, że palety plastikowe mają ogromną przewagę nad swoimi konkurentkami z tworzywa naturalnego. To nie do końca prawda. Palety z tworzyw sztucznych mają swoje wady i do największych należy z pewnością:
- wciąż niska odporność na odkształcenia (odczuwane zwłaszcza w przypadku nadmiernego obciążenia),
- stosunkowo wysoka cena,
- ryzyko związane z niekontrolowanym poślizgiem palety (w trudnych warunkach przemysłowych łatwo o mokre plamy od zanieczyszczeń – może to skutkować poślizgiem palet np. na widłach wózka),
Decydując się jednak na wybór palet plastikowych, musisz zwrócić uwagę na metodę jaką są wytwarzane. W ten sposób będziesz miał kontrolę nad ich jakością. Niektóre rodzaje tworzyw sprawdzają się zdecydowanie gorzej. Do tego dochodzą też inne ważne czynniki, jakimi są:
- grubość palet,
- zastosowane żebrowanie,
- system konstrukcyjny formy.
Które palety wybrać – drewniane, czy plastikowe?
Choć pytanie jest bardzo jasne i konkretne – jednoznaczna odpowiedź nie jest łatwa. W niektórych warunkach sztuczne tworzywo palet sprawdzi się oczywiście lepiej niż drewno, jednak to nie jedyny czynnik, którym powinieneś się kierować.
Musisz dokładnie przemyśleć do czego będziesz wykorzystywać palety, a konkretnie – jakiego rodzaju przemysł Cię interesuje. Jak już wspominaliśmy, łatwość czyszczenia sprawdza się w przemyśle spożywczym, jednak śliski materiał palet, idący w parze ze złym zabezpieczeniem transportu, może przełożyć się na nieprzyjemny i tragiczny w skutkach wypadek.
Artykuł został opublikowany dzięki uprzejmości serwisu Palety Centrum.