Jak pielęgnować posadzkę betonową?

posadzka

O beton należy odpowiednio dbać zarówno w okresie jego wiązania, jak i w czasie użytkowania wykonanej z niego podłogi. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja wylewki oraz posadzki betonowej.

Posadzki wykonane z betonu sprawdzają się nie tylko w budynkach przemysłowych, gdzie nawierzchnie muszą odznaczać się przede wszystkim długą żywotnością i wysoką trwałością. Surowy i zarazem elegancki wygląd posadzek betonowych, a także szeroki wybór ich warstw wierzchnich, doceniają również projektanci pomieszczeń komercyjnych. Z powyższych względów tego typu podłogi wkroczyły także do mieszkań i domów urządzonych w stylu: nowoczesnym, industrialnym czy minimalistycznym. Co więcej, dzięki dostępności impregnatów z powodzeniem można je stosować nie tylko w salonach, ale również w łazienkach oraz kuchniach. By móc korzystać z wysokiej jakości posadzki betonowej, trzeba jej jednak zapewnić odpowiednią pielęgnację – jest ona potrzebna już na etapie zawiązywania się wylewki.

Pielęgnacja posadzki betonowej – dlaczego jest niezbędna?

W przypadku posadzek betonowych szczególnie istotne są właściwości betonu w strefie przypowierzchniowej. Decyduje o nich charakterystyka ilościowo-jakościowa użytego betonu, a także zastosowane zabiegi wykończeniowe i pielęgnacyjne. Te ostatnie są działaniami podejmowanymi bezpośrednio po zagęszczeniu mieszanki betonowej. Dzięki nim możliwy jest prawidłowy przebieg hydratacji betonu i tym samym uzyskanie posadzki o pożądanych cechach. W praktyce, zabiegi te mają na celu przede wszystkim: utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę betonu, a także zabezpieczyć go przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Brak prawidłowej pielęgnacji wylewki może skutkować powstaniem pęknięć, trwałych odkształceń, a także osłabieniem wytrzymałości powierzchni. Nierzadko prowadzi też do niejednorodności kolorystycznej posadzki, czy zarysowań spowodowanych skurczem plastycznym.

Wybór sposobu pielęgnacji tworzącej się posadzki zależy przede wszystkim od warunków zewnętrznych. To one decydują bowiem o tym, czy wylewkę trzeba chronić przed wysychaniem, wyziębieniem czy może nagrzaniem. Z zastosowania odpowiednich zabiegów i materiałów można zrezygnować tylko wówczas, gdy panują idealne warunki dla wiązania się betonu: pochmurne dni, temperatura w okolicach 20 stopni oraz wilgotność przekraczająca 80 procent.

 Jak uzyskać wysokiej jakości posadzkę betonową?

W przypadku wyższych temperatur pielęgnacja ma na celu chronić beton przed parowaniem wody oraz miejscowym nagrzewaniem. Ze świeżo wykonanej wylewki paruje duża ilość wody, dlatego w początkowym okresie należy ją zabezpieczyć przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i przewiewami – kluczowe jest zasłonięcie okien i drzwi. W kolejnym kroku, tak szybko jak to możliwe, kształtującą się posadzkę betonową należy przykryć folią budowlaną. Jeśli na zewnątrz panuje upał, dobrze jest uprzednio polać beton wodą; w takim wypadku sprawdzi się też folia biała lub przezroczysta, która nie chłonie ciepła promieniowania.

Przy temperaturach w przedziale od około 5 do 10°C, powierzchnię wylewki należy zabezpieczyć (najlepiej folią bąbelkową) przed utratą wody i ciepła, co umożliwi prawidłowe stwardnienie betonu. Wykonując posadzkę w chłodniejszym okresie należy „dogrzać” beton (przy zastosowaniu styropianu lub wełny mineralnej) do temperatury w okolicach 10°C, która sprzyja powstawaniu wysokiej jakości jastrychu. Ponieważ w niskich temperaturach proces hydratacji przebiega wolno, nie trzeba już dodatkowo podlewać betonu.

Zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane przez około 7 dni, licząc od momentu wykonania wylewki. Uformowaną posadzkę betonową można użytkować już po około 24 godzinach, ale jej pełne obciążanie dobrze jest rozpocząć dopiero po około 14 dniach. Jeśli panują temperatury od około 10°C w górę, to wylewkę należy podlewać co najmniej 2-3 razy dziennie przez cały okres pielęgnacyjny; beton narażony na intensywne działanie promieni słonecznych powinien być nawadniany częściej i obficiej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Odpowiednia pielęgnacja jest wymagana również w okresie użytkowania posadzki betonowej. W tym wypadku, dobór i zakres zabiegów jest już sprawą indywidualną i zależy od wielu różnych czynników. Decyduje o tym między innymi rodzaj pokrycia betonowej powierzchni oraz typ pomieszczenia, w którym ją zastosowano. Co oczywiste, inaczej wygląda dbanie o betonowe posadzki w domu, inaczej w garażach, halach produkcyjnych czy magazynach, a jeszcze inaczej w przestrzeniach komercyjnych.

Na stronie: https://betonnadom.pl/posadzki/ można zapoznać się ze specyfiką poszczególnych produktów posadzkowych oraz ceną ich wykonania, a także znaleźć profesjonalnych wykonawców posadzek.