Pilarka spalinowa czy elektryczna? Poznaj ich tajemnice

pilarka

Pilarka to narzędzie, które ułatwi Ci wykonywanie prac wymagających cięcia drewna. Sprawdź, jakie są jej rodzaje oraz upewnij się, że wybrany model spełni Twoje oczekiwania. Poznaj tajemnice pilarki spalinowej i elektrycznej.

Pilarki spalinowe – kiedy je wybrać?

Pilarka spalinowa to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na mobilności bądź planują pracować urządzeniem na rozległym terenie. Urządzenia cechuje wysoka moc, a ich silnik jest wytrzymały. Zalety te mają jednak odpowiedniki w wadach. Większa moc sprawia, że są głośne, wydzielają sporo spalin, a także wymagają konserwacji w serwisie – zupełnie jak kosiarki spalinowe. Z uwagi na to, że podczas pracy narzędzie drży, powinny go używać wyłącznie osoby o silnych i pewnych rękach.

Naprawa pilarki spalinowej jest dość droga, warto więc pamiętać o dbaniu o nią. Należy też znać podstawy konserwacji. W tym miejscu odsyłamy do artykułu: Podstawowa konserwacja pilarki. Jak ostrzyć łańcuch piły? Jaki olej do pilarki wybrać?, który dostarczy Ci odpowiedzi na kluczowe pytania. Dobrze na przykład, byś pamiętał, że olej olejowi nierówny i jeśli zdecydujesz się na zakup pilarki spalinowej, nie będziesz korzystał z oleju dedykowanego pilarce elektrycznej. Ponadto w modelach z silnikiem dwusuwowym stosuje się mieszankę oleju i benzyny.

Dla kogo pilarka elektryczna?

Podobnie jak w kosiarkach, pilarki elektryczne są dużo przyjaźniejsze dla środowiska – nie produkują bowiem spalin – lżejsze i cichsze. Nie znaczy to, że są gorsze. Są wydajne, trwałe i wyposażone w mocny silnik. Ich minus stanowi obecność kabla, która sprawia, że pilarki są mniej poręczne, narażone na uszkodzenia oraz zależne od źródła energii. Odejdziesz z nimi tylko tak daleko, jak pozwoli na to kabel.

O ile pilarki spalinowe sprawdzają się na rozległym terenie, o tyle modele elektryczne są doskonałe do stosowania przy domu, np. cięcia drewna na opał lub wykonywania mebli w warsztacie. Ich głośność nie zdenerwuje sąsiadów, a spaliny nie zatrują domowników ani skrupulatnie pielęgnowanych roślin.

Jakie parametry są istotne przy wybieraniu pilarki?

Jeśli już zdecydowałeś, który rodzaj pilarki jest dla Ciebie odpowiedni, warto, byś upewnił się, że wiesz, na jakie parametry zwracać uwagę.

Podczas przeglądania oferty sklepowej przede wszystkim patrz ma moc silnika – im trudniejsze prace będziesz wykonywał, tym musi być większa. Na potrzeby prac dookoła domu wystarczy Ci pilarka elektryczna o niższej mocy, nawet 1700 W.

Z mocą związana jest waga urządzenia – dla spalinowej duży wyższa. Waga i rozmiar przekładają się na wygodę pracy oraz jej długość. Ciężkie urządzenie trudniej będzie utrzymać osobom słabszym. Miej na uwadze, że pilarka elektryczna może być nawet dwa razy lżejsza od spalinowej! Waga tej drugiej dochodzi do 6 kg, choć profesjonalne urządzenia mogą ważyć nawet 10 kg.

Jeśli chcesz pracować pilarką przy domu, sprawdź poziom jej głośności. Hałas emitowany przez model spalinowy to nawet 120 dB, podczas gdy elektrycznej do 100 dB. Kupując pilarkę, nie zapomnij o akcesoriach takich jak słuchawki wygłuszające.

Nie mniej ważna jest długość prowadnicy pilarki – na użytek przydomowy to ok. 30 cm, profesjonalny 40 cm i więcej.

Długość przewodu w pilarkach elektrycznych określi długość odcinka, po jakim będziesz mógł się poruszać. Pamiętaj jednak, że im dłuższy przewód elektryczny, tym większe spadki napięcia. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie urządzenie będzie idealne do wykonywanych przez Ciebie prac, a nawet lepsze.