Planowanie budowy – o czym warto pamiętać?

budowa

Budowa domu nie jest zadaniem łatwym – trzeba pamiętać aby dopełnić wszystkich formalności, kupić odpowiednią działkę, opracować wraz z architektem plan czy znaleźć profesjonalny serwis podestów ruchomych. W Polsce większość nowych domów powstaje metodą gospodarczą, który należy do najbardziej ekonomicznych, ale jednocześnie najbardziej czasochłonnym. Jak zatem planować budowę, aby uniknąć kłopotów?

Działka pod budowę

Budowa domu nie zaczyna się wraz z pojawieniem się ekipy budowlanej. Zanim ruszą jakiekolwiek prace należy wybrać odpowiednią działkę. Wielkość terenu to nie wszystko o czym należy pamiętać. Równie ważne są także takie parametry jak kształt działki, uzbrojenie, lokalizacja czy dostęp do drogi publicznej i mediów. Przed zakupem obowiązkowo należy sprawdzić również stan prawny gruntu i upewnić się, czy w danym miejscu są w ogóle warunki pozwalające na bezpieczne wybudowanie domu. Nie obejdzie się również bez wizyty w urzędzie i skontrolowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy w nim informacje na temat zasad obowiązujących przy stawianiu nowych domów na danym terenie.

Projekt budowy domu

Skąd wziąć dobry projekt domu? Nie możemy wykonać go samodzielnie – ze względów bezpieczeństwa konieczne będzie skorzystanie z usług uprawnionego architekta. Opcje są w tej kwestii dwie: zakup projektu gotowego lub zamówienie planu przygotowywanego na indywidualne zamówienie. Projekty domów wykonywane bezpośrednio dla klienta są dużo droższe, ale jednocześnie dają możliwość dopasowania jego gabarytów i parametrów do konkretnych potrzeb użytkowników oraz zasad wyszczególnionych w planie zagospodarowania przestrzennego. W tym momencie zaczyna się optymalizacja kosztorysów – warto jednak pamiętać, że na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać. Ciecie kosztów na etapie budowy może sprawić bowiem, że dom okaże się mało ekonomiczny w samej eksploatacji. Odpowiednie materiały, zoptymalizowana konstrukcja czy zastosowanie ocieplenia wyższej jakości może sprawić, że w przyszłości domownicy będą mniej obciążeni rachunkami za ciepła wodę użytkową lub ogrzewanie pomieszczeń zimą. W trakcie wykonywania projektu krystalizują się też harmonogramy prac, dzięki czemu wiadomo już jak mniej więcej pracować będzie ekipa budowlana i czy konieczny będzie np. profesjonalny serwis podestów ruchomych, który dostarczy maszyny potrzebne podczas budowy i wykańczania budynku.

Kosztorysy i niezbędne formalności

Staranne planowanie budowy wymaga także zrobienia bardzo dokładnego kosztorysu. To nie tylko czynność pozwalająca dokładnie kalkulować wydatki, ale również dokument niezbędny przy staraniu się o kredyt czy negocjacjach z podwykonawcami. Budowa to także konieczność dopełnienia całego zestawu formalności, zgłoszenia budowy do odnośnych władz, itp. Przed rozpoczęciem prac warto także sprawdzić czy mamy w pobliżu sprawdzonych dostawców materiałów oraz dobrą wypożyczalnie sprzętu i serwis – podesty ruchome, koparki i inne urządzenia warto zarezerwować dużo wcześniej, aby nie opóźniać niezbędnych prac.

Dobra ekipa budowlana

Doświadczony fachowiec jest na wagę złota. Zatrudnienie odpowiedniej ekipy to klucz do sukcesu. Dom musi być wykonany zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i dobrze się prezentować – znalezienie znających się na swojej robocie specjalistów jest więc bardzo istotne. Ogłoszenia firm budowlanych znaleźć bardzo łatwo, ale znacznie trudniej jest zweryfikować ich rzetelność. Najbardziej miarodajne w tym wypadku będą opinie klientów korzystających już z usług tej firmy oraz posiadane certyfikaty i rekomendacje. Warto również sprawdzić jakim sprzętem i narzędziami dysponuje dany wykonawca. Budując dom metodą gospodarczą konieczne będzie także zatrudnienie kierownika budowy z odpowiednimi uprawnieniami. To on będzie odpowiedzialny za cały projekt i prowadzenie dziennika budowy. Doświadczony specjalista na tym stanowisku to prawdziwy skarb – dzięki niemu prace przebiegać będą zgodnie z harmonogramem i z zachowaniem odpowiednich norm jakościowych.