Płytki patchwork – dla kogo i gdzie najlepiej będą wyglądać?

łazienka

Płytki typu patchwork coraz chętniej wykorzystywane są do wykańczania wnętrz. Wielobarwne kafle, nawiązujące swoją stylistyką do marokańskich stylizacji, idealnie pasują do kuchni, łazienki, a nawet salonu. Sprawdź, gdzie najlepiej będą prezentować się w Twoim domu!

Patchwork to metoda zszywania małych, kolorowych elementów w jedną całość. Tak w skrócie można też opisać płytki patchworkowe. Każdy kafel ma swój niepowtarzalny kształt, a w zestawieniu z innymi płytkami potrafi stworzyć wyjątkową ozdobę na ścianie lub podłodze.

Płytki patchworkowe w orientalnym stylu

Płytki patchwork to najnowsze rozwiązanie, które architekci coraz częściej proponują w swoich wnętrzach. Nic w tym dziwnego, bo wielobarwne kafle zyskują coraz więcej zwolenników. Rozwiązania patchworkowe spiszą się idealnie zarówno w klasycznych wnętrzach, mieszkaniach w stylu retro, z akcentem skandynawskim, jak i w nowoczesnej przestrzeni.

Płytki patchworkowe już od dawna były wykorzystywane w krajach arabskich. Ich kolebką jest Maroko, w którym do dzisiaj produkuje się ręcznie cementowe płytki o wyjątkowych wzorach i kolorach. Na przestrzeni lat tradycyjne ornamenty roślinne zmieniły się w bogactwo wzorów geometrycznych, jednak same płytki patchworkowe nie straciły na znaczeniu. Aktualnie przeżywają renesans i coraz chętniej wybierane są do wykończenia pomieszczeń z nutką orientalnego stylu.

Trójwymiarowy efekt o heksagonalnych lub kwadratowych kształtach

Warto pamiętać, aby płytki patchworkowe układać jedynie na jednej z powierzchni. Wybierz podłogę lub ścianę, aby uniknąć zbędnego chaosu. Najlepiej płytki patchwork sprawdzą się w przestrzeni między szafkami w kuchni, jako ozdobna ściana bądź podłoga w łazience czy wydzielona przestrzeń w jadalni. Płytki patchworkowe mogą swoimi wzorami nawiązywać do elementów roślinnych. Występują także w stonowanej wersji, imitując beton. Można je dostać w heksagonalnych lub kwadratowych kształtach, które po ułożeniu dadzą efekt trójwymiarowości.

Patchwork dla miłośników wyjątkowego stylu

Płytki patchworkowe z pewnością przypadną do gustu miłośnikom wyjątkowego stylu. Wzór otrzymany z kafli o tym samym rozmiarze, które różnią się od siebie motywem, może pomóc w aranżacji pomieszczenia, dodając mu nuty szaleństwa i ekstrawagancji. Co najważniejsze, ich cena wcale nie zwala z nóg, Oznacza to, że można mieć wyjątkowe wnętrze w dobrej cenie. Jeśli zatem wybierzesz czarno-białe bądź ziemiste płytki, które pasują do klasycznych wnętrz, lub pokusisz się o bardziej barwne kompozycje, za każdym razem możesz uzyskać zaskakujący efekt iluzji optycznej. W zestawieniu płytek ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Gdy lubisz bardziej stonowane wnętrza, możesz zawsze sięgnąć po płytki imitowane na stare kafle z charakterystycznymi przetarciami w nieco bardziej stonowanej kolorystyce. Płytki pachworkowe świetnie współgrają w zestawieniu np. z białą armaturą lub płytkami drewnopodobnymi.

Bez wątpienia patchwork na ścianie lub podłodze to rozwiązanie dla klientów, którzy lubią mocne akcenty w swoich wnętrzach i nie boją się niestandardowych projektów. To jeden z najczęściej wykorzystywanych trendów designerskich w aranżacji wnętrz. Dzięki płytkom patchwork Twój salon, kuchnia lub łazienka mogą nabrać życia. Pomyśl o tym elemencie wystroju wnętrza, który może grać główne skrzypce w wybranym pomieszczeniu i zakochaj się w oriencie.