Podnośnik koszowy – bardziej uniwersalny, niż nożycowy?

budowa

Podnośnik nożycowy i koszowy – to najczęściej stosowane zwyżki przy pracach wysokościowych na budowie. Oczywiście istnieje wiele różnych modeli. Czasem firmy nie są pewne jaką dokładnie maszynę wybrać – niezależnie czy chodzi o wynajem czy kupno.

Dlaczego wybór odpowiedniego podestu ruchomego jest taki ważny?

Wybór właściwej zwyżki pozwala prowadzić prace w sposób maksymalnie sprawny – szybko, dokładnie i bezpiecznie. To przekłada się na oszczędności. W końcu czas to pieniądz. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zdrowy pracownik, to zadowolony pracownik.

Przewaga podnośnika koszowego

Jaki podnośnik wybrać? Koszowy (utożsamiany często z przegubowo-teleskopowym) czy nożycowy? To zależy od specyfiki prac. Niektórzy uważają, że podnośnik koszowy jest bardziej uniwersalny. To z powodu tego, że ma wysięg boczny i dzięki temu może omijać ewentualne przeszkody pozostawione na ziemi. Duży głaz na placu budowy, którego nie da się (i nie ma potrzeby) przesuwać? Albo rów z wodą? W takich sytuacjach faktycznie podnośniki koszowe z wysięgiem bocznym sprawdzają się idealnie.

Więcej o tego typu maszynie dowiesz się tutaj: podnośnik koszowy.

Jednak jest jedno małe „ale”

Jednak podnośnik koszowy ma jeden element, na który warto zwrócić uwagę. Niekoniecznie trzeba to nazywać słabym punktem. Ten rodzaj podestu ruchomego ma po prostu taką specyfikę. Chodzi o ograniczoną nośność. Cóż – to naturalne, że nie jest możliwe podniesienie dużego ciężaru i wysunięcie kosza podnośnika w bok. W podnośniku koszowym zazwyczaj mieści się jedna lub dwie osoby wraz z narzędziami. Platforma podnośnika nożycowego może pomieścić nawet do siedmiu osób!

Więc co wybrać? Podnośnik koszowy czy nożycowy?

Jak to często się zdarza – to zależy. Na pewno lepiej nie podejmować tutaj szybkich, intuicyjnych decyzji. Owszem, doświadczony budowlaniec zapewne będzie wiedział na wczesnym etapie jakich dokładnie maszyn potrzebuje. Jednak zawsze warto przedsięwziąć jeszcze mimo wszystko dodatkowe kroki.

Jak dokładnie wybrać podest ruchomy?

Kierownik budowy musi przeanalizować sytuację, wypisać rodzaj i ilość prac koniecznych do wykonania w danym okresie. Dopiero na tej podstawie wybrać właściwy podnośnik.

Wydaje się, że to oczywista porada. Jednak zawsze warto przypomnieć – rozpisanie wszystkiego na kartce papieru i późniejsza spokojna analiza ma wiele zalet. Majster budowy czy pracownik biurowy developera ma naświetloną pełną sytuację, więc ryzyko popełnienia błędu spada niemal do minimum. Dodatkowo, wbrew pozorom, pozwala to zaoszczędzić wiele czasu podczas procesu planowania i podejmowania ważnych decyzji przed rozpoczęciem budowy.

Podsumowanie

Oczywiście zdarzają się sytuacje, szczególnie na większych budowach, że pracownicy mają do dyspozycji wiele róznorodnych maszym. Jest więc wybór. Jednak nie zawsze tak może być.

Dodatkowo warto pamiętać, że czasami podnośnik koszowy z racji swojej pozornej uniwersalności jest nadużywany przez operatorów. W momencie, kiedy ten rodzaj zwyżki faktycznie będzie potrzebny, może się okazać, że jest ona akurat w tym momencie zajęta, choć można było skorzystać z podestu nożycowego. Warto więc też przypominać osobom, które kierują podnośnikami – kiedy i w jakiej sytuacji użyć danej maszyny.