Pompa kondensatu – czym się kierować podczas kupna?

klima

Pompa kondensatu jest rozwiązaniem, z którym spotkać się można w przypadku budynków wyposażonych w różnego rodzaju urządzenia chłodnicze, grzewcze czy wentylacyjne, gdzie nie ma możliwość odprowadzania skroplin w sposób grawitacyjny. Jeśli nie są one usuwane na czas, może dojść do uszkodzenia urządzeń i całych instalacji, a niekiedy i konstrukcji budynków. Co jeszcze warto wiedzieć o pompach kondensatu? Czym kierować się podczas ich kupna?

Jak usuwać kondensat z instalacji?

Popularnym sposobem na usuwanie kondensatu jest oczywiście metoda grawitacyjna. Jednak ma ona dość ograniczony zasięg. Okazuje się bowiem, że nie wszędzie można w praktyce oprowadzić przewody, które odprowadzają skropliny do odpływu przy zachowaniu odpowiedniego spadku. Wówczas dobrze jest zamontować urządzenie w postaci pompy do skroplin. Dzięki temu można odprowadzać kondensat w zasadzie do dowolnego odpływu. Obecnie większość modeli posiada alarm, który włącza się w przypadku awarii całej instalacji czy pompy. Odbywa się to w sposób dźwiękowy lub świetlny.

Jakie pompy do odprowadzania kondensatu można wyróżnić?

Obecnie w sklepach znaleźć można sporo produktów, które różnią się między sobą wydajnością czy odległością na którą można kondensat odprowadzać. Pompy odśrodkowe zbiornikowe (wirowe) są urządzeniami czułymi na zanieczyszczenia. W tego rodzaju pompach skropliny są usuwane przez turbinę. Umieszcza się je pod obsługiwanymi urządzeniami. Z uwagi na niedużą wysokość podnoszenia i spore rozmiary takie pompy mą dość mocno ograniczone możliwości zastosowania. Warto o tym pamiętać, wybierając model odpowiedni dla siebie.

Z drugiej strony opłaca się je instalować z uwagi na niskie koszty. Ponadto sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie ilość kondensatu jest duża. Pompę umieścić można w zbiorniku kondensatu lub w zbiorniku zintegrowanym z danym urządzeniem. Pompy te sterowane są przy pomocy pływaka. Silnik wirowy włącza się wówczas, gdy pływak unoszony jest przez wodę i osiąga poziom uruchomienia, który określił producent. Wyłączenie ma miejsce wtedy, gdy poziom wody w zbiorniku opada. Niektóre modele posiadają dodatkowo alarm, który włącza się w przypadku całkowitego napełnienia zbiornika.

Pompy perystaltyczne – charakterystyka

To tzw. pompy wyporowe. Zbudowane są one z walców umieszczonych na rotorze. Przy każdym obrocie uciskają one elastyczną rurkę i wypierają znajdującą się w niej wodę. Sprawdzają się podczas usuwania ciężkich kondensatów oraz brudnej, zatłuszczonej wody. Pracują bardzo cicho. Są sterowane sygnałami od 2 czujników temperatury, które zlokalizowane są na ssaniu i tłoczeniu pompy. Wejście dolnego czujnika w kontakt z wodą skutkuje powstaniem różnicy wskazań sensorów. Pompa kondensatu jest uruchamiana wówczas, gdy różnica jest większa niż 6K. Niestety tego typu urządzenia nie posiadają alarmu, który w przypadku awarii wyłącza układ.

Charakterystyka pomp tłokowych i membranowych

To z kolei są urządzenia ciche, niewielkie i łatwe w instalacji. Sprawdzają się doskonale w budynkach mieszkalnych i biurowych. Steruje się nimi za pomocą czujnika wody oraz alarmu wysokiego poziomu skroplin, który znajduje się w sondzie. Sondę zainstalować można w kanale skroplin bądź w innym miejscu przewodu i podłączyć ją w sposób zdalny. Pompa zaczyna działać w momencie zetknięcia się z cieczą sensora. Z kolei system alarmowy zatrzymuje układ w chwili zagrożenia zalaniem.

Jak wybrać odpowiednią pompę kondensatu?

Pompy usuwają w 100% wodę do odpowiedniego odpływu. Są to urządzenia wydajne i efektywne. Pracują bezawaryjnie, ale przy regularnym serwisowaniu całego układu.