Pompy ciepła: sensowna alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania?

ciepło

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że aż dwie trzecie kosztów utrzymania budynku stanowią wydatki związane z ogrzewaniem. A ceny energii w naszym kraju z każdym kolejnym rokiem jedynie rosną. To wszystko sprawia, że coraz częściej rozglądamy się za różnymi alternatywnymi rozwiązaniami. Jedną z takich alternatyw stanowią pompy ciepła, ale czy inwestycja w tego typu system ogrzewania jest opłacalna?

Instalacje z pompami ciepła są w naszym kraju nadal stosunkowo mało znane, a szkoda, bo mają wiele zalet. Przede wszystkim pompy ciepła stanowią źródło ciepła przyjazne środowisku – mimo tego, że są zasilane energią elektryczną. Dzięki temu możemy ubiegać się o dofinansowanie na inwestycję proekologiczną – wiele gmin i powiatów udziela dotacji i pożyczek osobom, które planują instalację jednego z odnawialnych źródeł energii. Współczesne pompy ciepła mogą się też pochwalić długą żywotnością (do 50 lat!) oraz nowoczesnym wzornictwem.

Czy pompy ciepła się opłacają?

Potencjalni inwestorzy często boją się, że koszty inwestycyjne systemów grzewczych z pompą ciepła będą bardzo wysokie. Trudno się tym obawom dziwić, skoro nawet najtańsza pompa ciepła powietrze-woda potrafi osiągać cenę od 7 000 do 10 000 złotych. A przecież mowa o sprzęcie, który służy wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej! Modele do ogrzewania pomieszczeń kosztują znacznie więcej – kupno i montaż pompy powietrznej to koszt rzędu od 20 000 do 35 000 zł, jeszcze droższa jest pompa gruntowa z kolektorem poziomym. Początkowa cena inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła jest zatem rzeczywiście wyraźnie wyższa, ale stosunkowo szybko się zwraca – szczególnie, jeśli uda się nam uzyskać dofinansowanie.

O jak dużych oszczędnościach mowa? Jeśli będziemy ogrzewać dom energią elektryczną, a następnie przerzucimy się na system z pompą ciepła, to nasze rachunki za prąd mogą się zmniejszyć nawet o 75%! W większości przypadków koszt instalacji zwraca się zatem po 10-15 latach. Nic dziwnego, że pompy ciepła stanowią obecnie najtańsze rozwiązanie grzewcze w większości krajów europejskich. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w budynkach o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Generalnie im „cieplejszy” budynek, tym niższe są koszty jego ogrzewania. Dlatego warto zadbać o ocieplenie ścian zewnętrznych, a okna wymienić na szczelniejsze.

Współpraca pomp ciepła z innymi systemami

Myślisz o zakupie pompy ciepła, ale posiadasz już w swoim domu inny system grzewczy (kocioł gazowy, olejowy albo na paliwo stałe)? W takiej sytuacji nie musisz rezygnować z obecnego ogrzewania, gdyż pompa może bez problemu współpracować z istniejącym źródłem ciepła. Przy dwóch źródłach ciepła pompa będzie pracować jedynie do tzw. temperatury biwalencyjnej. Oznacza to, że w razie wystąpienia niższych temperatur zewnętrznych pompa zacznie przekazywać zadania dostarczania ciepła drugiemu źródłowi ciepła, np. kotłowi grzewczemu, gazowemu lub olejowemu.

Uwaga: Jak podkreśla stgpoznan.pl z pompami ciepła najlepiej współpracują niskotemperaturowe systemy ogrzewania, czyli systemy ogrzewania płaszczyznowego (podłogowe, ścienne lub sufitowe). Dla systemów ogrzewania podłogowego o niskich parametrach może wystąpić sytuacja braku punktu biwalencyjnego, co oznacza, że pompa ciepła będzie w stanie samodzielnie zapewnić pełne pokrycie potrzeb grzewczych budynku.