Pomysły na oryginalne wejście do domu

dom

Dobrze zaaranżowane wejście do domu – obok funkcji czysto użytkowej – może stanowić prawdziwą ozdobę budynku. Zobacz, jak kreatywnie wykorzystać przestrzeń wokół drzwi zewnętrznych, i wybierz projekt domu, który jest efektowny już na wejściu.

Czym powinno się cechować dobrze zaaranżowane wejście do domu? Specjaliści pracowni projektowej Dobre Domy radzą: wejście musi być wygodne i bezpieczne dla domowników. Wszelkie niedoróbki konstrukcyjne na pewno szybko dadzą Ci się we znaki.

Najlepiej, jeśli wejście do domu znajduje się na tym samym poziomie co grunt lub lekko ponad nim (aby woda nie zbierała się w okolicach drzwi), dzięki czemu domownikom nie grożą potknięcia i poślizgnięcia. Bezpieczeństwo i komfort zagwarantuje także odpowiednie oświetlenie ścieżki prowadzącej do wejścia.

Wejście do domu – aranżacje w nowoczesnym stylu

Gdy już wiesz, jakie warunki musi spełniać bezpieczne i wygodne wejście do domu, pora zastanowić się, jaki jego rodzaj będzie harmonijnie komponować się z całym budynkiem. Przykładowo: zadaszenie przypominające werandę domku letniskowego nie sprawdzi się w minimalistycznej stylistyce, do której pasują raczej wejścia wtapiające się w bryłę budynku. Oto kilka przykładów nowoczesnych wejść do domu:

  • wejście we wnęce – to rozwiązanie gwarantuje dobrą ochronę przed wiatrem;
  • wejście bez zadaszenia – w tej propozycji warto wzmocnić hydro- i termoizolację drzwi wejściowych, gdyż wejście nie będzie w żaden sposób osłonięte przed wiatrem, śniegiem i deszczem.
  • wejście przez portal – portal to część elewacji, która tworzy ramę drzwi wejściowych. Aby portal zapewniał jakąkolwiek ochronę przed opadami atmosferycznymi, warto powiększyć go o zadaszenie. Jako element ozdobny portal w nowoczesnym domu zazwyczaj kontrastuje kolorystycznie z elewacją reszty budynku.

Przy wyborze nowoczesnej aranżacji wejścia do domu pomyśl również o odpowiednim modelu drzwi wejściowych – one także powinny komponować się z minimalistyczną stylistyką całości budynku. Dobrze sprawdzą się np. drzwi bezprzylgowe, które tworzą jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą.

Jednocześnie zadbaj o montaż drzwi zapewniający ciepło: niewielkie zadaszenie lub jego brak sprawia, że to drzwi są główną ochroną wnętrza domu przed zimnem i deszczem. Ważne, aby osłonić przed zawilgoceniem piankę uszczelniającą za pomocą taśmy paroizolacyjnej.

Pomysł na klasyczną aranżację wejścia do domu – drewniany ganek

Aranżacja wejścia do domu w formie dużego ganku to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą nadać bryle budynku swojski charakter oraz powiększyć dostępną przestrzeń użytkową domu. Istnieją 2 typy ganków:

  • ganek otwarty – to ganek zadaszony i oddzielony od ogrodu jedynie barierkami. Warto zbudować go, jeśli dom znajduje się w cichym miejscu, np. na działce oddzielonej od ruchliwej drogi długim podjazdem czy dużym ogrodem;
  • ganek zamknięty (zabudowany) – to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy budujesz dom w miejscu nieosłoniętym przed wiatrem lub deszczem przez drzewa czy inne budynki. Zabudowanie ganku zmniejszy straty energii cieplnej w sezonie grzewczym.

Niezależnie od typu ganku warto przy jego budowie pamiętać o kilku zasadach:

  • Dobrym sposobem na ocieplenie ganku zabudowanego jest założenie w nim ogrzewania podłogowego. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się instalacja elektryczna, ponieważ nie jest narażona na zamarznięcie (tak jak np. instalacja wodna).
  • Do budowy i wykończenia ganku użyj tych samych materiałów, z których wybudowano cały dom. Dzięki temu wejście do domu będzie pasowało do estetyki budynku.
  • Jeśli decydujesz się na dobudowę ganku do gotowego domu, według Prawa budowlanego musisz zgłosić planowaną budowę w odpowiednim organie architektoniczno-budowlanym.

Po więcej porad dotyczących budowy domu oraz jego aranżacji zajrzyj na blog pracowni projektowej Dobre Domy.