Jeśli na dachu Twojego domu pojawiły się mchy, algi lub inne porosty, powinieneś jak najszybciej pomyśleć o czyszczeniu i impregnacji dachówek lub blachy. O ile zamszony dach może wyglądać urokliwie, o tyle niestety nie wpływa to dobrze na stan pokrycia. Dowiedz się, skąd na dachu biorą się porosty, a także poznaj najlepszy sposób na pozbycie się ich.
Mchy i porosty na dachu – skąd się biorą?
Mchy i porosty prędzej czy później pojawią się na każdym dachu. Może zająć im to jednak kilka lub kilkanaście lat w zależności od tego, czy warunki sprzyjają ich rozwojowi. Co wpływa na szybsze porastanie dachu mchem?
- Cień – mech szybciej porasta dachy, które są zacienione. Mniej promieni słonecznych pada na dach od strony północnej. Zacienione są również dachy znajdujące się pod gęstymi koronami drzew.
- Wilgoć – aby zminimalizować jej szkodliwy wpływ, należy od nowości zaimpregnować dach specjalistycznymi środkami. Wilgoci niestety nie da się uniknąć ze względu na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych.
- Czynniki biologiczne – jeśli Twój dom stoi w pobliżu drzew, niestety na dach będą spadać krople drzewnych soków. Ich kwaśny odczyn również tworzy sprzyjające środowisko dla porostów.
Dachówka czy blacha – gdzie szybciej pojawi się mech?
Porastanie dachów mchem lub algami zależy również od tego, z jakiego materiału zostało wykonane pokrycie. Lepszym podłożem dla mchu jest szorstka i nieco miększa powierzchnia. Taką stanowią na przykład dachówki ceramiczne bez polewy, a także cementowe dachówki, które nie zostały po położeniu ich na dach nie zostały od razu zaimpregnowane.
Pozostałe materiały, czyli na przykład dachówki glazurowane, blachodachówki, blachy czy gonty bitumiczne są mniej sprzyjającym podłożem dla porostów. Jednakże nie oznacza to, że mech czy algi nigdy się na nich nie pojawią, po prostu zajmie im to więcej czasu – w mało przyjaznych warunkach nawet kilkanaście lat.
Jak usunąć porosty z dachu?
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się mchów i porostów z dachu jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy świadczącej takie usługi, jak czyszczenie dachu oraz impregnacja. Proces usuwania porostów rozpoczyna się od zastosowania środka neutralizującego porosty oraz ich zarodniki. Preparaty dogłębnie penetrują dachówki, dlatego usuwane są również zagnieżdżone w niej zarodniki. Następnie porosty wraz z resztą zmiękczony zabrudzeń ściąga się z dachu za pomocą wysokociśnieniowych myjek.
Impregnacja jako profilaktyka
Aby opóźnić ponowne pojawienie niechcianych “lokatorów” na dachu, po wyczyszczeniu pokrycia należy zaimpregnować dachówki głęboko penetrującym środkiem, który zabezpieczy je przed:
- wilgocią,
- wahaniem temperatury,
- czynnikami biologicznymi,
- promieniami UV,
- zebraniem zabrudzeń.
Dlaczego porosty z dachu trzeba usunąć?
Mech lub inne porosty same nie stanowią jako takiego zagrożenia dla dachówek lub blach. Problemem jest jednak gromadząca się w nich wilgoć, która – mając nieustanny kontakt z dachem – sukcesywnie obniża jakość materiałów, z których wykonano pokrycie. Permanentnie wilgotne dachówki mogą pękać pod wpływem działania mrozu, natomiast blacha może miejscami korodować.