Montaż podłogi w pomieszczeniach zwykle wiąże się nie tylko z problematycznym remontem, ale także dużymi nakładami finansowymi. Z tego względu warto zadbać o to, by podłoże było odpowiednio dopasowane do miejsca oraz stopnia i rodzaju eksploatowania. Solidne wykonanie oraz właściwy dobór materiału dają gwarancję długiej żywotności podłogi.
Gdzie i jakie rodzaje posadzek sprawdzą się najlepiej?
W mieszkaniach najczęściej widujemy podłogi wykonane z paneli, płytek lub pokryte wykładziną. Panuje tutaj prosta zasada dotycząca estetyki – nie należy mieszać zbyt wielu gatunków i kolorów drewna. Takie rozwiązania często sprawiają wrażenie chaosu i niezwykle ciężko dopasować do nich meble oraz dodatki. Zupełnie inaczej wygląda kwestia łączenia drewna z kafelkami. Najczęściej są one stosowane w okolicach drzwi wejściowych, w kuchni oraz przy kominku. W przypadku takiego połączenia nie musimy się także trzymać podobnej kolorystyki – często jest wręcz wskazane, aby płytki kontrastowały z przyległymi panelami. Coraz częściej w domach występują także posadzki przemysłowe.
Bez wątpienia najważniejsze decyzje odnośnie rodzaju i wyglądu podłogi dotyczą salonu. Zastosowanie w tym przypadku płytek ma atuty nie tylko wizualne, ale także nadają się idealnie, gdy mamy w planach ogrzewanie podłogowe. Ponadto są bezproblemowe w utrzymaniu – wystarczą podstawowe środki czystości, a o konserwacji możemy zapomnieć. Na popularności zyskują także materiały imitujące surowce naturalne takie jak drewno lub kamień. Najczęściej mają format desek podłogowych z sękami lub kamiennych bloków. Pierwsze skrzypce nadal odgrywa jednak terakota oraz gres. Jeżeli myślimy o inwestycji na długie lata, powinniśmy się także zainteresować materiałami takimi jak bazalt, granit i trawertyn. Charakteryzują się one bardzo dużą odpornością na ścieranie oraz nasiąkanie.
Podłogi stosowane w przemyśle
W przypadku podłóg stosowanych w przemyśle, nacisk na ich wygląd jest znacznie mniejszy. Tutaj należy skupić się przede wszystkim na praktyczności oraz wytrzymałości. Jest to szczególnie ważne w branżach, w których powierzchnie pracownicze i magazynowe są wyjątkowo mocno eksploatowane. Przykładowo w przemyśle motoryzacyjnym, doskonałym wyborem są posadzki żywiczne. Oprócz cech wytrzymałościowych ważnym kryterium jest tutaj także zachowanie higieny. Ze względu na bezspoinowość mycie takiej powierzchni jest wyjątkowo łatwe. Dodatkową cechą, która jest ceniona w różnego rodzaju powierzchniach magazynowych jest jej antypoślizgowość. W myjniach samochodowych, do wykonania podłoża należy wykorzystać materiały odporne na stosowane chemikalia.
W miejscach użytku publicznego (parkingi, centra handlowe, urzędy) niezaprzeczalnie wytrzymałość podłogi jest cechą wiodącą. Gdyby w takich placówkach używano klasycznych materiałów, takich jak w domach, prawdopodobnie już po pierwszych miesiącach eksploatacji, podłogi byłyby w opłakanym stanie. Również w tym przypadku warto zastosować posadzki wykonane z żywicy, jednak pod uwagę należy wziąć także aspekt wizualny – najlepszym wyborem będą powierzchnie jednolite, bez zbędnych łączeń.