Poznaj wszystkie rodzaje kabin prysznicowych!

łazienka

Szeroki wybór kabin prysznicowych daje ogromne możliwości aranżacyjne. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ich design, ale przede wszystkim funkcjonalność. Dopasowana do metrażu łazienki kabina prysznicowa może przesądzić o późniejszym komforcie użytkowania.

Kształt kabiny prysznicowej

Na rynku dostępny jest szeroki wybór kabin prysznicowych. Różnią się od siebie nie tylko rodzajem czy kolorystyką wykończenia, ale przede wszystkim kształtem. Zapoznaj się wariantami kabin prysznicowych i wybierz opcję, która będzie najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb.

  • Kabiny półokrągłe

Kabina prysznicowa półokrągła cieszy się niegasnącą wśród klientów popularnością. Ich uniwersalny kształt sprawia, że będą idealnym wyborem w przypadku łazienki z niedużym metrażem. Najbardziej optymalną opcją będzie kabina prysznicowa 90×90, która zapewni wygodę podczas codziennego użytkowania. Jeśli wspomniany model okaże się zbyt przytłaczający, optymalna będzie kabina prysznicowa 80×80. W przypadku wyjątkowo ciasnych wnętrz jedynym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa 70×70. Dostępna w omawianym kształcie kabina prysznicowa z hydromasażem zapewni wskazany po wyczerpującym dniu relaks.

  • Kabiny kwadratowe

Tego rodzaju modele sprawdzą się w łazienkach posiadających większy metraż. Wygodny format pozwoli na bezproblemową higienę i pozwoli w odpowiedni sposób zagospodarować dostępną przestrzeń. Komfort użytkowania zapewni kabina prysznicowa 90×90 z brodzikiem.

  • Kabiny prostokątne

Kabiny prostokątne są zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż modele na planie kwadratu. Ciekawą propozycją będzie kabina prysznicowa 80×100, która w zauważalny sposób wpłynie na komfort użytkowania. Swoboda ruchów, jaką zapewnia, pozwoli na bezproblemowe korzystanie nawet przez osoby starsze i niepełnosprawne. W przypadku tego rodzaju kabin możliwe jest zastosowanie różnych mechanizmów otwierania.

  • Kabiny asymetryczne

Tego rodzaju kabiny sprawdzą się w łazienkach z nietypowym układem. Dzięki umiejętnemu rozplanowaniu poszczególnych elementów, stworzysz funkcjonalne i jednocześnie efektowne wnętrze. Narażone na ciągłą eksploatacje uszczelki do kabin prysznicowych, których jest znacznie więcej w przypadku kabin asymetrycznych mogą po pewnym czasie wymagać wymiany. Szeroki wybór tego rodzaju produktów pozwoli przywrócić kabinie dawną sprawność i uniknąć znacznie większych wydatków.

Kabina z brodzikiem czy bez?

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej nie jest łatwym zadaniem. W zależności od posiadanego miejsca i preferencji, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale przede wszystkim funkcjonalność. Zasadnicze znaczenie będzie miał metraż oraz grubość posadzki – nie zawsze rezygnacja z brodzika jest możliwa.

Mimo ogromnej popularności kabin prysznicowych bez brodzika, spora część osób decyduje się na modele umożliwiające jego montaż. Kabina prysznicowa z brodzikiem jest zdecydowanie mniej kosztowną inwestycją niż wariant bez niego. Jest to również bardziej uniwersalne rozwiązanie, które może być wykorzystane w dowolnym wnętrzu. Kabiny prysznicowe z brodzikiem są dostępne w gotowych, ułatwiających podjęcie decyzji zestawach.

Dostępne na rynku kabiny z brodzikiem różnią się między sobą nie tylko jego głębokością, ale również kształtem. Konieczne, by został on dopasowany do kształtu drzwi prysznicowych. Wybór brodzików jest bardzo duży – w ofercie sklepów z asortymentem łazienkowym znajdziesz niskie modele, mające zaledwie kilka centymetrów wysokości lub na tyle wysokie, by mogły zastąpić wannę i umożliwić np. kąpiel dziecka czy pranie drobnych rzeczy.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem posiadają określone wymiary, co może być sporym ograniczeniem podczas planowania wnętrza. Tego rodzaju modele nie są polecane dla osób starszych i niepełnosprawnych – najodpowiedniejsze będą możliwie najniższe brodziki lub ich całkowity brak.

Prysznic bez brodzika to zdecydowanie bardziej stylowa i nowoczesna opcja. Kabina prysznicowa pozbawiona dodatkowych elementów będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Tego rodzaju opcja sprawdzi się nie tylko w efektownych salonach kąpielowych, ale również w kilkumetrowych łazienkach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Nieograniczona brodzikiem podłoga sprawia wrażenie znacznie większej. Dobrze widoczne jednakowe płytki wprowadzają do wnętrza spójność i elegancję.

W przypadku kabiny bez brodzika należy liczyć się z tym, że pod stopami będą wyłącznie płytki. Dla niektórych osób może to być wada, jednak dla większości – szczególnie osób starszych – wygoda i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Decydując się na prysznic bez brodzika warto również pamiętać, że montaż niezbędnego w tym przypadku odpływu będzie wymagał zdecydowanie większych umiejętności niż w przypadku wersji z brodzikiem.

Kabiny prysznicowe według sposobu montażu

Kabiny prysznicowe można klasyfikować nie tylko ze względu na ich kształt, ale również sposób montażu. Do najbardziej popularnych modeli można zaliczyć:

  • Kabiny narożne

Dzięki optymalnym rozmiarom świetnie sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Montuje się je w rogu łazienki, dzięki czemu zajmują minimalną ilość miejsca. Różnią się kształtem w zależności od modelu brodzika. Zalicza się do nich m.in. kabiny półokrągłe, kwadratowe, wielokątne.

  • Kabiny przyścienne

Do tego rodzaju kategorii można zaliczyć kabiny, których jedna ze ścian łączy się ze ścianą łazienki z zamontowaną baterią. Warto zaznaczyć, że kabina przyścienna nie musi znaleźć się w narożniku. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku kabiny wielokątne, półokrągłe czy prostokątne. Tego rodzaju kabina składa się z 3 części: dwóch ścian oraz drzwi. Czwartym z nich będzie ściana z płytek ceramicznych.

  • Kabiny wolnostojące

Wybierane są do łazienek z nieco większym metrażem. Kabina wolnostojąca nie styka się z żadną ze ścian, dlatego konieczne jest, by w jej pobliżu była odpowiednia ilość miejsca do swobodnego poruszania się. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie przemyślanej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

  • Kabiny wnękowe

Zdarza się, że układ łazienki jest wyjątkowo skomplikowany i nie jest możliwe zamontowanie żadnej z dostępnych na rynku kabin. Jeśli we wnętrzu znajduje się wnęka lub jedna niewykorzystana ściana, można wykorzystać ją na kabinę. Wystarczy zamontować drzwi prysznicowe, które zapewnią swobodę podczas kąpieli. W przypadku niestandardowych wymiarów możliwe jest zamówienie niezbędnych elementów zgodnie z zapotrzebowaniem. Zdecydowanie najczęściej jest to kabina prysznicowa bez brodzika z zamontowanym odpływem liniowym lub punktowym.

  • Kabiny walk-in

To jedne z najbardziej popularnych kabin. Ideą tego rodzaju modeli jest nadanie wnętrzu atrakcyjnego i ponadczasowego charakteru. Kabiny prysznicowe bez brodzika najczęściej wybierane są do łazienek zaaranżowanych w nowoczesnym stylu, w których dominuje spójność i harmonia. W tym przypadku Rozwiązanie to przypadnie do gustu fanom stylowych i minimalistycznych wnętrz.

Podczas regularnego użytkowania kabiny prysznicowej nieuniknione jest pojawienie się niedużych usterek. Jeśli zauważysz wyciek wody lub inną nieszczelność może się okazać, że do wymiany będą uszczelki do kabiny prysznicowej. Wraz z upływem czasu zniszczeniu mogą ulec rolki do kabiny. Ich wymiana nie powinna stanowić problemu, jednak w przypadku jakichkolwiek problemów warto skorzystać z pomocy specjalisty.