Prefabrykacja stali zbrojeniowej – na czym polega?

stal

Budownictwo jest dziedziną, w której wykorzystuje się wiele materiałów, w tym stali zbrojeniowej do tworzenia często bardzo złożonych konstrukcji. Czas kompleksowej realizacji inwestycji jest bardzo długi i często wiąże się ze znacznymi stratami, jakie są wynikiem docinania czy formowania poszczególnych elementów bezpośrednio na placu budowy. Aby usprawnić ten proces jako elementy zbrojeniowe wykorzystuje się prefabrykaty.

Czym jest stal zbrojeniowa?

Zbrojenie pełni bardzo ważną rolę w konstrukcjach budowlanych. Jego cechy fizyczne uzupełniają właściwości betonu wspólnie tworząc kompozycję odporną na wiele warunków zewnętrznych i sił nacisku czy naprężeń. W efekcie zbrojone filary czy stropy budynku są wytrzymałe na obciążenia, zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Za wzmacnianie konstrukcji odpowiada stal zbrojeniowa. Nie jest na jednym i tym samym produktem, ale klasą stopów, które – zależnie od parametrów – mogą być stosowane jako elementy zbrojeniowe.

Przykładem różnorodności stali zbrojeniowej są klasy prętów, które charakteryzują się specyficznym składem surowca i związanymi z nim parametrami wytrzymałościowymi. W budownictwie wykorzystuje się klasy stali zbrojeniowej, której parametry są odpowiednie do wymagań konkretnej budowli. Specjalista w produkcji takich prętów i innych elementów zbrojenia jest firma JFK Group.

Dowiedz się więcej o zbrojeniach budowlanych: https://www.jfkgroup.pl/zbrojenia-budowlane/

Rodzaje i gatunki stali zbrojeniowej

W konstrukcjach budowlanych znajdują zastosowanie różne typy stali, w tym stale niskostopowe, niestopowe, węglowe i węglowo-manganowe, a także staliwo. Prefabrykacja stali zbrojeniowej obejmuje wytwarzanie prętów klasyfikowanych do 5-ciu grup, z których każda charakteryzuje się konkretnymi parametrami opisanymi w normie oraz przeznaczeniem. Wszystkie pręty muszą też mieć aprobatę techniczną, która potwierdza ich zgodność z normą. Takie oznaczenie gwarantuje wykonawcy, że wybrane przez niego elementy zbrojeniowe wytrzymają wymagane obciążenia. Klasy prętów zbrojeniowych:

  • A-0 – pręty przeznaczone do zbrojenia betonu o niskiej jakości, charakteryzujące się gładką powierzchnią,
  • A-I – pręty przeznaczone do wykonywania pomocniczych elementów zbrojeń, takich jak przewiązki czy strzemiona, są gładkie z czerwonymi końcówkami lub pasem o szerokości 2 cm,
  • A-II – prefabrykacja stali z tej kategorii wymaga umieszczenia na całej długości prętów dwóch żeberek równoległych oraz biegnących ukośnie żeberek poprzecznych. Pręty żebrowane są stosowane do zbrojenia elementów nośnych,
  • A-III – pręty żebrowane z tej klasy są wyróżnione dwoma żeberkami równoległymi oraz żeberkami poprzecznymi ułożonymi w jodełkę pod kątem 60 stopni. Prefabrykacja zbrojenia tego typu jest przeznaczona do wzmacniania konstrukcji głównych,
  • A-IIIN – elementy zbrojeniowe tego typu mają najwyższą wytrzymałość i są wyróżnione dodatkowo nawalcowanymi odcinkami żeberek podłużnych ulokowanymi pomiędzy żeberkami poprzecznymi.

stal

Prefabrykacja stali fot. jfkgroup.pl

Przebieg prefabrykacji

Analizując klasy stali zbrojeniowej i tworzenie z niej odpowiednich prefabrykatów z pewnością warto zastanowić się też co to jest prefabrykacja. Termin ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla tworzenia elementów wzmacniających betonowe konstrukcje. Prefabrykaty tworzy się też z betonu, tworzyw sztucznych, drewna czy innych materiałów. Z definicji są to gotowe elementy, przygotowane do bezpośredniego montażu na placu budowy. Przykładowo prefabrykacja stali zbrojeniowej polega nie tylko na formowaniu prętów. Z odpowiedniej stali tworzy się też siatki zbrojeniowe, kształtowniki, U-kształty, pół dennice, pokrywy czy inne elementy, wykorzystane do realizacji konkretnej inwestycji.

2

Produkty stali zbrojeniowej najwyższej jakości – JFK Group

Prefabrykacja stali zbrojeniowej jest specjalnością firmy JFK Group. Polski producent wyrobów hutniczych dysponuje własną zbrojarnią, w której powstają elementy gotowe do wykorzystania na placu budowy. Prefabrykacja zbrojenia najwyższej jakości opiera się o wiedzę i doświadczenie pracowników oraz o doskonale wyposażony park maszynowy. W asortymencie są proste i złożone elementy o wymaganych parametrach, które powstają na bazie rysunków technicznych dostarczonych przez klientów. Specjalnością JFK Group jest prefabrykacja stali w klasie AIIIN, w gatunkach: BST500S, RB500W, B500B, B500SP EPSTAL.