Każdy kto marzy o własnym domu będzie musiał zmierzyć się z koniecznością wyboru projektu, według którego dom ma być zbudowany. Temat jest niezwykle istotny. Dom buduje się na lata, dlatego trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą wpływać na komfort mieszkania w nim zarówno w teraźniejszości jak i w bardziej lub mniej odległej przyszłości.
Po pierwsze trzeba zastanowić się czy będzie to dom jedno czy wielorodzinny. Czy w przyszłości planujemy, że zamieszka w nim potomstwo z własnymi rodzinami czy może starsi rodzice, którym na starość może doskwierać samotność. Po drugie czy ma to być dom parterowy czy z piętrem, a może z poddaszem użytkowym? Jaki metraż domu nas interesuje?
Dopiero odpowiadając sobie na te kilka pytań można zacząć pierwsze poszukiwania konkretnego projektu. Tu opcje są dwie – wybór z puli gotowych projektów lub projekt wykonywany na zamówienie.
Opcja pierwsza – największą zaletą jest oczywiście cena. Koszt takiego projektu waha się od 1500-4000 tys. zł.(lub więcej w zależności od metrażu).
Drugą zaletą jest czas – projekt zamówić można przez internet, nie wychodząc z domu, a za kilka dni zgłosić się z nim do biura dokonującego adaptacji.
Trzecią zaletą wyboru gotowego projektu jest możliwość jego modyfikacji według własnych upodobań, jednak tylko w granicach dopuszczanych przez projektanta. I ostatnia zaleta – ogromny wybór gotowych projektów. Jest ich naprawdę wiele – z podziałem na domy parterowe, z poddaszem, domy z piętrem, z dachem płaskim, cztero lub wielospadowym, z piwnica lub bez, z garażem w bryle budynku lub bez garażu itp.
Wady tego rozwiązania?
Gotowy projekt zawsze będzie gotowym projektem – a nie do końca naszym. Możliwość wprowadzenia własnych zmian jest jednak ograniczona – możemy np. zmienić miejsce, w którym ma być okno dachowe, ale nie zmienimy układu niektórych ścian. Jeśli więc komuś marzą się bardzo indywidualne rozwiązania może być problem.
Projekt indywidualny to przede wszystkim ogromne możliwości w zakresie doboru bryły budynku, rodzaju dachu, dokładnego metrażu, ilości i wielkości pomieszczeń i ich rozkładu. Planując realizację architekt bierze pod uwagę nasze wskazówki i to, na czym nam zależy. Praktycznie jedynym ograniczeniem są możliwości finansowe inwestora. I właśnie finansowa strona jest największym minusem tego rozwiązania. Projekt indywidualny wiąże się bowiem z dużo większymi kosztami niż gotowy. Koszty zaczynają się od 10 tys zł wzwyż. Ostateczna zależy od wielkości domu i zaplanowanych w nim rozwiązań. Jest to więc opcja dla osób z bardziej zasobnym portfelem, którym zależy na indywidualnym charakterze domu.