Projektowanie systemów chłodniczych – od czego zacząć?

hale stalowe

Systemy chłodnicze to priorytet w wielu branżach, jak się okazuje – nie tylko spożywczych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na stworzenie profesjonalnych pomieszczeń, w których utrzymywane są specjalne warunki atmosferyczne (temperatura), które pomagają w biznesie. Coraz częściej korzystają z tego firmy ogrodnicze, hodowcy ślimaków, wspomniana branża spożywcza, a także firmy produkcyjne, gdyż w niskich temperaturach można lepiej prowadzić procesy produkcyjne.

Po co projektować systemy chłodnicze pod swoje potrzeby?

Zasadniczym pytaniem jest fakt, czy indywidualny projekt może okazać się opłacalny i przewyższa w rozrachunku ekonomicznym rozwiązania gotowe, szafy chłodnicze, same podzespoły, które montuje się w pomieszczeniach lub korzystanie z zewnętrznych takich miejsc. Otóż jak argumentuje firma, która się tym zajmuje – darpin.pl, lepiej stawiać na indywidualne rozwiązania z prostych względów. Poprosiliśmy o krótki komentarz:

„Niezawodność każdej inwestycji to dostosowanie jej pod określone wymagania. Zupełnie inne podzespoły wykorzystamy w małych pomieszczeniach chłodniczych, a inne w wielkopowierzchniowych halach produkcyjnych czy magazynowych. Kluczem jest odnalezienie możliwości do minimalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej – po to w zasadzie korzysta się z tego rozwiązania. Energooszczędne systemy, z jakich często korzystamy – free cooling pozwalają na zmniejszenie rachunków, ale i odzysk ciepła odpadowego. Trzeba też pamiętać o tym, by przy projektowaniu takiego systemu pozostawić granicę efektywności systemu, by w razie awarii, mógł dalej świadczyć swoje usługi do dalszego i zrównoważonego chłodzenia całego pomieszczenia”.

Od czego zatem zacząć?

No dobrze, wiemy by korzystać z innowacyjnych rozwiązań, podzespołów renomowanych producentów, jednak od czego zacząć, gdy już padnie stwierdzenie, że trzeba stworzyć w naszej firmie system chłodniczy? Przede wszystkim od rozmowy z projektantem oraz zespołem, który określi zapotrzebowanie na powierzchnię, temperaturę oraz dodatkowe rozwiązania. Nigdy nie tworzy się takich rozwiązań, bez wiadomego miejsca docelowego. Trzeba też myśleć do przodu – czy nie będzie potrzebna rozbudowa pomieszczeń, a więc i systemów. Nie składa się on tylko od urządzeń, które doprowadzają do niskich wartości temperatury, ale całej aparatury, która odpowiada za sprawne działanie całego systemu.