Wybór odpowiedniego projektu domu dla swojej rodziny jest dużym wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć wszystkie parametry, które będą wpływały na życie lokatorów w nowym miejscu. Należy ustalić budżet jakim się dysponuje, wielkość domu i działki oraz ilość pokoi jaką ma posiadać nowy dom.
Rodzaje domów jednorodzinnych
Najczęściej inwestorzy decydują się na projekt domu jednorodzinnego wolnostojącego. Charakteryzuje go to, że dom ma wokół siebie wolną przestrzeń, a jego wielkość odpowiada warunkom potrzebnym jednej rodzinie do zamieszkania w nim. Istnieją różne rodzaje domów wolnostojących: parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym lub nie, z garażem w bryle budynku lub bez oraz podpiwniczone lub bez piwnicy. Najpopularniejsze ze wszystkich są domy parterowe i z poddaszem. Parterowe, czyli rozwiązanie, w którym na jednej kondygnacji umieszczono część dzienną i nocną bez konieczności budowania schodów. Domy z poddaszem użytkowym pozwalają zagospodarować przestrzeń pod dachem i dobrze sprawdzą się dla rodzin 2+2 i 2+3, są najpopularniejszą opcją dostępną na rynku i są tańsze w budowie niż domy piętrowe. Domy z garażem są najczęściej wybierane przez osoby, które posiadają samochód i na co dzień chcą go chować w bezpiecznym miejscu. Dla garażu wbudowanego w bryłę domu istnieją alternatywy takie jak garaż wolnostojący lub wiata garażowa. Można zdecydować się również na podpiwniczenie części lub całości budynku. Jest to jednak kosztowna inwestycja, budowa piwnicy może wynieść nawet 1/3 całości budowy domu. Nie jest to jednak dobra opcja na działki, na których występuje wysoki poziom wód gruntowych. Stworzenie piwnicy w takim miejscu groziłoby jej ciągłym zalewaniem. Innym typem domów jednorodzinnych są domy w zabudowie bliźniaczej, czyli dwa domy połączone ze sobą jedną ścianą. Są tańsze od domów wolnostojących, sprawdzą się także lepiej na wąskie działki, ponieważ w przypadku bliźniaka nie obowiązują zasady MPZP, które dotyczą minimalnych odległości, jakie należy zachować między sąsiadującymi budynkami. Dzięki temu mogą być budowane na powierzchniach o szerokości zaledwie 16 metrów. Podobne do bliźniaków są domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, czyli kilka budynków połączonych w jeden szereg. Jednak w tym przypadku lokatorzy mają najmniej prywatności spośród wszystkich wymienionych typów domów.
Jednorodzinny dom drewniany a murowany
Przed wyborem odpowiedniego dla siebie i swojej rodziny projektu należy zastanowić się nad technologią budowy domu. Projekty domów murowanych są najbardziej popularne. Domy murowane są bardzo trwałe, służą wielu pokoleniom. Przez długi czas trwania zaprawy murarskiej budowa może trwać nawet 12 miesięcy. Natomiast domy drewniane wznoszą się bardzo szybko, bo w około 3 miesiące. Projekty domów drewnianych w konstrukcji szkieletowej pozwalają zaoszczędzić ponad 10% powierzchni użytkowej (biorąc pod uwagę jednakowe wymiary zewnętrznych budynków stworzonych w technologii drewnianej i murowanej). Dodatkowa powierzchnia to zaoszczędzone nawet 20 tysięcy złotych. Domy drewniane są mniej trwałe niż murowane, mają mniejszą izolacyjnością cieplną i akustyczną, niższą odporność ogniową i bezwładność ciepła- dom po włączeniu ogrzewania szybko się nagrzewa, ale tak samo szybko wychładza po jego wyłączeniu.
Przed wyborem właściwego projektu, a nawet przed jego poszukiwaniami, należy zastanowić się nad podstawowymi rzeczami, czy dom ma mieć garaż czy wiatę oraz nad technologią budowy, ponieważ bez tego nie da się określić budżetu, jaki będzie potrzebny na jego budowę. W tej kwestii trzeba racjonalnie rozważyć każdy element, aby potem niczego nie żałować.