Budowa własnego domu to zawsze ogromne wyzwanie. Zanim jednak na placu budowy pojawią się pracownicy oraz ciężki sprzęt, należy wybrać projekt, który idealnie wpisze się w potrzeby przyszłych domowników. Jak to wygląda w przypadku domu parterowego?
Odpowiedni metraż
Parterowy dom oznacza spore oszczędności, tak na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Dotyczy to jednak przede wszystkim budynków o dość skromnym metrażu, za to z inteligentnie zaprojektowanym wnętrzem – bryła parterowego domu musi być jak najbardziej zwarta, tak by ograniczyć straty ciepła „uciekającego” przez dach i posadzki na gruncie.
Dom o tak ograniczonym metrażu wydaje się za mały? Warto szukać projektów z wizualizacją wnętrz, jak np. na stronie projektyzwizja.pl – można w ten sposób sprawdzić, jak da się rozstawić meble oraz ile miejsca będzie do zabawy, pracy oraz wypoczynku.
Nieskomplikowane wykończenie
Im prostsza bryła parterowego domu, tym mniej kłopotliwa budowa – nie ma klatki schodowej, skosów czy okien w dachu, a to zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych, nie mówiąc już o oszczędnościach. Prostota musi być jednak praktyczna, dlatego szukamy projektów, które pomogą stworzyć dom przyjazny dla całej rodziny.
To ważne zwłaszcza wtedy, gdy domownikami będą malutkie dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne ruchowo, dla których każda bariera architektoniczna jest utrudnieniem w codziennych czynnościach – patrzymy między innymi na wysokość progów, ustawność łazienki, dostęp do AGD, możliwość poruszania się po domu wózkiem inwalidzkim, tymczasowego ustawienia kojca, kołyski, etc.
Możliwość przebudowy
Dom parterowy to brak poddasza użytkowego, ale taką furtkę warto sobie zostawić. W momencie, gdy dom rzeczywiście okaże się za mały, ponieważ dojdą nowi członkowie rodziny albo diametralnie zmienią się ich potrzeby (np. oddzielny pokój do pracy), dobrze by było, gdyby istniejący budynek dało się powiększyć stosunkowo niewielkim kosztem.
Rozbudowa może oznaczać dodatkowe piętro, a wtedy poddasze musi mieć odpowiednią wysokość i powierzchnię bez skosów, bądź też istnieje możliwość dobudowania jeszcze jednej kondygnacji na płaskim dachu. Drugim rozwiązaniem jest powiększenie domu w poziomie – tutaj działka musi być odpowiednio duża, tak by mimo dobudówek zostały zachowane określone przepisami odległości od granic posesji.