Niekiedy dach naszego dachu zaczyna przeciekać, pojawiają się uszkodzenia, a wówczas wymaga on bardzo szybkiej interwencji. Decyzja o remoncie dachu jest słuszna. Zanim jednak rozpoczniemy prace dekarskie zastanówmy się jak powinny przebiegać aby naprawa dachu była sprawna i prowadzona bez błędu.
Sprawdź stan dachu i rozpocznij remont
Remont dachu należy poprzedzić sprawdzeniem jego stanu. Musimy określić co trzeba naprawić, wymienić bądź odnowić. Zastanówmy się co należy kupić i dokonajmy niezbędnych pomiarów. Oszacujmy ile materiału potrzebujemy i jaki będzie ogólny kosztorys.
Jeżeli dach wymaga całkowitej zmiany pokrycia lub dużej ilości napraw, warto zatrudnić profesjonalnego dekarza aby wymienił starą blachę na nową, a także dokonał ewentualnych ewentualnie napraw konstrukcji nośnej czyli łat i kontrłat. Niezmiernie ważne jest również przeprowadzenie obróbek blacharskich. Kiedy decydujemy się na cięższe pokrycie warto zatrudnić także konstruktora, który sprecyzuje, czy dotychczasowa więźba wytrzyma obciążenie.
Izolacje termiczne i przeciwwodne
Nałożenie blachy, bądź innego materiału nie oznacza końca prac. Należy zadbać o izolacje termiczne i przeciwwodne.
„Aby dach był mocny, solidny i spełniał stawianą mu funkcję, należy ocieplić połacie od zewnątrz, lub ocieplić strop nad ostatnią kondygnacja. Ocieplenie układa się na sztywnym poszyciu, lub na krokwiach, lub też między kontrałatami” – mówi ekspert ze sklepu Geda.24.pl.
Kiedy chcemy wykonać adaptację poddasza w celu mieszkalnym, musimy wykonać również posadzkę i ocieplić połacie dachu.
Istotnym zadaniem jest wykonanie izolacji przeciwwodnych. Pierwsza czynność, to zlokalizowanie miejsca przecieku. W następnej kolejności należy zatrudnić profesjonalnych dekarzy, którzy zdecydują, czy należy wykonać remont całego pokrycia, czy też jedynie fragmentu dachu. W tym celu usuwa się cały materiał izolacyjny, obejmujący folię wstępnego krycia lub fragment i wyjmuje się materiał ociepleniowy, umieszczony między krokwiami. W razie potrzeby wymienia się go na nowy. Pokrycie dachu zostaje zamienione na nowe i uzupełnione materiałem izolacyjnym. Bardzo często praca końcowa zawiera także wymianę oraz obróbki blacharskie.
Remont więźby
Istotnym etapem remontu dachu jest także remont więźby. Przeprowadza się go w kilku etapach, którymi są:
- Odrobaczanie więźby
- Odgrzybianie więźby
- Naprawa lub całkowita wymiana więźby
Profesjonalna praca dekarska, dobrze wykonane zadania sprawią, że remont dachu przebiegnie szybko i sprawnie. W efekcie uzyskamy solidny dach.