Czy przy dużej inwestycji budowlanej da się optymalizować koszty?

budynek

Jeśli po raz pierwszy słyszysz o optymalizacji kosztów budowy to może okazać się, że nie masz zielonego pojęcia o co chodzi, z czym to się je i jak to się ma do Twoich planów budowlanych. Okazuje się jednak, że „nie taki diabeł straszny jak go malują” i każdy z nas, nawet podświadomie dokonuje optymalizacji kosztów. Nie tylko budowy małego domku ale też ogromnego biurowca.

O co więc w tym wszystkim chodzi?

O nic innego jak o zaoszczędzenie, nawet kilkudziesięciu procent kosztów inwestycji. Jeśli się dobrze zastanowisz, to nawet w swoim codziennym życiu znajdziesz elementy, na których zaoszczędzasz nie zmieniając przy tym jakości oraz poziomu swojego życia. Dokładnie tak samo jest podczas optymalizacji – czyli zmniejszeniu kosztów budowy. Właściwie dokonany bilans zysków i strat pomaga wyciągnąć dobre wnioski a w konsekwencji znalezienie najlepszych rozwiązań.

Jak więc zoptymalizować koszty?

 Do dokonania pełnej i efektywnej optymalizacji kosztów niezbędna jest wiedza i doświadczenie, głównie w zakresie budownictwa i optymalizacji kosztów. Osoba całkowicie nie znająca się na temacie – niestety nie poradzi sobie z tematem. Nie każdy parametr, który pozornie obniży kwotę realizacji projektu, obniży koszt całkowity np. wydłużenie czasu realizacji doprowadzi do wzrostu kosztów pośrednich. Dlatego, takie osoby mogą a nawet powinny skorzystać z pomocy specjalistycznych firm takich jak figura.team bądź inne. Grupa wyspecjalizowanych inżynierów, znająca aktualnie panujące na rynku trendy oraz technologie wykonywania robót będzie wiedziała na co może sobie pozwolić. Wbrew pozorom nie każde zmniejszenie kosztów może okazać się właściwe.

A teraz najważniejsze. Nie wierz, jeśli ktoś Ci powie, że nie da się zoptymalizować kosztów budowy dużego biurowca. To nie prawda, że jedynie na budowie małych domków można zaoszczędzić. Im większa inwestycja tym macie większe możliwości optymalizacji. Większe pole do popisu i dokonania niejednokrotnych optymalizacji. I to na każdym etapie inwestycji. Pomocne okazują się kosztorysy inwestorskie, które dokładnie określają ceny i pomagają zaplanować wydatki.