Dobrze utrzymany ogród wymaga od właściciela sporo uwagi. Żeby kwietne klomby cieszyły oko, a warzywa rosły smacznie i zdrowo, należy o nie właściwie zadbać. Podpowiadamy, w jakie narzędzia się zaopatrzyć, aby prace ogrodnicze przebiegły szybko oraz sprawnie.
Dobór odpowiedniego sprzętu jest kwestią kluczową. Narzędzia ogrodnicze powinny być dopasowane przede wszystkim do rodzaju i rozmiaru ogrodu. Posiadacz małej rabatki przy podjeździe zadowoli się kilkoma prostymi sprzętami. Ktoś, kto ma duży ogród z elementami założeń parkowych, będzie musiał sięgnąć po urządzenia cięższego kalibru. Podobnie – inne narzędzia wykorzystuje się przy pielęgnacji klasycznego trawnika, a inne podczas zakładania skalniaka czy ogrodu warzywnego.
Szpadel oraz grabie to podstawa
Absolutnym must have każdego, kto posiada kawałek ziemi są uniwersalne narzędzia ręczne.
- Szpadel – pozwoli przekopać teren, usunąć z ziemi kamienie lub korzenie, a także wykopać dół pod sadzonki. Jest nieodzowny w przypadku pracy z kompostem lub nawozami organicznymi.
- Grabie – przydatne do usunięcia opadłych liści, posłużą także do wyrównania grządek i terenu pod zasiew trawy.
- Sekator – umożliwia usunięcie suchych pędów oraz przycięcie drzewek owocowych.
- Taczka – pomocna podczas wszelkich większych prac porządkowych, czyli wywozu liści, skoszonej trawy, a także zbioru plonów warzyw okopowych. Konieczna do przewozu kamieni przy zakładaniu ogrodów skalnych lub w stylu japońskim.
- Motyka – bardzo proste narzędzie, które pozwoli w szybki sposób wyplenić uciążliwe chwasty.
Narzędzia ręczne sprawdzą się zwłaszcza w mniejszych ogródkach oraz w dłoniach miłośników pracy fizycznej na wolnym powietrzu. Jeżeli dodatkowo jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, to śmiało możesz sięgnąć też po tradycyjną kosę, ręczny walec ogrodowy, piłę płatnicę czy pług napędzany siłą mięśni.
Wertykulator i rębak dla zaawansowanych
Właściciele – zwłaszcza większych – ogrodów po zaopatrzeniu się w narzędzia podstawowe mogą pomyśleć o maszynach ogrodniczych (np. marki hillvert). Skrócą one znacząco czas wykonywania niezbędnych prac. Wydajne urządzenia z napędem silnikowym sprawdzą się także w rękach osób starszych. Często, choć siły już nie dopisują jak kiedyś, nie chcą one rezygnować z uprawiania ukochanej działki.
- Kosiarka – w zależności od wielkości trawnika można wybierać wśród modeli z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Urządzenia z automatyczną funkcją zbierania trawy wpłyną na oszczędność czasu i ograniczą rozsiewanie się chwastów.
- Glebogryzarka (wertykulator) – niezastąpiona w przypadku przygotowywania większego areału pod kolejne uprawy. Spulchni glebę, przewietrzy oraz powyrywa chwasty.
- Nożyce do żywopłotu – miłośnicy ogrodów w stylu francuskim chętnie wybierają nowoczesne maszyny z napędem elektrycznym. Pozwalają one szybko przyciąć krzewy i wygodnie uformować je w fantazyjne kształty.
- Rębak – skutecznie poszatkuje gałęzie, liście oraz wycinane corocznie pędy krzewów (np. malin). Rozdrobniony surowiec można użyć do przekompostowania, pokrycia ziemi pod drzewami lub nawet spalić w piecu na biomasę.
- Dmuchawa do liści – efektywnie usunie z podjazdu, chodnika lub trawnika opadłe liście. Obsługując dmuchawę, w przeciwieństwie do pracy z grabiami, nie trzeba się schylać. Pozwala to odciążyć plecy i kręgosłup.
Konewka na lato, a kilof na zimę
To czy sięgniemy akurat po dane akcesorium zależy często od pory roku. Poniżej przedstawiamy sprzęty, które stanowią zabezpieczenie w przypadku pojawienia się w ogrodzie trudniejszych warunków czy nawet „małych klęsk żywiołowych”.
- Konewka / wąż ogrodowy ze zraszaczem – są niezbędne podczas letnich upałów. Regularne wieczorne podlewanie zapobiegnie wysychaniu trawników oraz krzewów ozdobnych. Odpowiednie nawodnienie podniesie też plony warzyw i owoców.
- Kilof – podczas siarczystych mrozów należy regularnie rozkuwać lód w oczku wodnym, tworząc przeręble. Pomaga to w natlenieniu wody, a tym samym w pomyślnym przezimowaniu ryb.
- Łopata do śniegu – pozwoli usunąć zaspy z alejek i podjazdów.
- Plandeki, folie – stosuje się je w celu ochrony przed mroźnym wiatrem. Są też niezbędne do zadaszenia roślin wymagających przesuszenia w trakcie zimowego spoczynku.
- Opryskiwacz – niektóre wrażliwe uprawy wymagają trzymania się ściśle określonego kalendarza oprysków. Rozpylacz warto też mieć na wypadek wystąpienia chorób, czy sezonowej inwazji szkodników (mszyce, larwy zwójki).
Po pracy do domku czy do piwnicy?
Po zakończeniu prac ogrodowych narzędzia należy dobrze oczyścić z resztek ziemi, skoszonej trawy, liści itp. Zapobiegnie to rdzewieniu metalowych elementów oraz butwieniu części drewnianych. Sprzęty typu łopaty, motyki czy sekatory najlepiej jest następnie zawiesić na ścianie. Mogą do tego posłużyć wszelkiego rodzaju uchwyty i wieszaki. Narzędzia ogrodnicze nie będą się dzięki temu gubić oraz zawadzać (nikt nie nadepnie na grabie). Akcesoria do urządzeń najlepiej jest poukładać na półkach.
Większe maszyny np. kosiarki lub rębaki powinny zostać ustawione na równej i suchej podłodze. W nieogrzewanym pomieszczeniu warto je umieścić na drewnianych paletach, co dodatkowo będzie chronić przed ewentualną wilgocią.
Gdzie najlepiej przechowywać narzędzia? Miejsce powinno być suche, dobrze dostępne i odpowiednie rozmiarem do ilości posiadanego sprzętu. Świetnie sprawdzają się zarówno wydzielony kąt w garażu lub piwnicy, schowek pod schodami, jak i wolnostojący domek narzędziowy. W przypadku altanek warto zabezpieczyć drzwi solidną kłódką.