Przygotowujemy dom na zimę

dom

Zima to czas srogich mrozów i opadów śniegu. Gdy zbliża się do nas wielkimi krokami,staramy się do niej jak najlepiej przygotować.Wyciągamy ciepłe buty i kurtki a opony w autach zmieniamy na zimowe. Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury,każdy marzy o tym,by móc się schować w ciepłym i przyjemnym zakątku,którym będzie nasz dom czy mieszkanie. Także nasze cztery kąty potrzebują zabezpieczeń przed zimą. Dużą uwagę należy zwrócić przede wszystkim na nasze okna,które wymagają odpowiedniego przygotowania przed mrozem i wilgocią. A oto kilka bardzo ważnych zadań,które powinniśmy wykonać.

Po pierwsze: regulacja

Regulację powinno się przeprowadzać w zależności od pory roku,ponieważ ma to związek z różnicami temperatur. Polega ona unormowaniu siły docisku skrzydła do ramy okiennej. By umożliwić odpowiednią wentylację powietrza w okresie letnim zmniejszamy docisk. W ten sposób,nawet gdy okno jest zamknięte,niewielka ilość powietrza może dostawać się do środka. W zimie zaś zwiększamy siłę docisku,która zapewni nam większą szczelność okna. Dzięki temu przede wszystkim możemy wiele zaoszczędzić na ogrzewaniu a wewnątrz będzie panować przyjemne ciepło.

Warto również dodać,że dzięki regulacji możemy ustawiać poprawnie skrzydła okienne,które zdarza się,że czasem delikatnie opadają. Powstają wtedy problemy w ich otwieraniem i zamykaniem. Regulacja okna pozwala nam je podnieść lub opuścić,w zależności od tego,jaka jest potrzeba.

Po drugie: uszczelnienie

Gdy w pobliżu naszych okien wieje chłodem,słychać świsty a nasze wnętrza, mimo ich ogrzewania,nie są wystarczająco ciepłe to znak,że mogą one być nieszczelne. Jak to sprawdzić? Najprostszym i najbardziej znanym sposobem będzie test z kartką papieru. Wkładamy ją między skrzydło a ościeżnicę,zamykamy okno a jeśli bez problemu możemy wyjąć papier,oznacza to,że okno jest nieszczelne. 

W przypadku,gdy okno zostanie uregulowane a nadal przepuszcza zimne powietrze,należy skontrolować jego uszczelki. Są one podatne na negatywny wpływ czynników klimatycznych takich jak mróz czy wilgoć. Jeżeli zauważymy,że są porowate i popękane należy je wymienić na nowe a także zadbać o specjalne preparaty antykorozyjne.

Na nieszczelność okna mogą również wpływać luki między ścianą a ościeżnicą. W przypadku ich wypełnienia stosujemy piankę poliuretanową,która idealnie wypełni szpary. Utratę ciepła mogą dodatkowo również powodować szczeliny między szybą a ramą. Niezbędny w tej sytuacji będzie silikon,którym wypełnimy wszystkie luki. Warto wybrać silikon w formie przezroczystej,dzięki czemu będzie mało widoczny przy szybie.

Domowe sposoby na nieszczelne okna

Warto zaznaczyć,że przez nieszczelne okna w sezonie zimowym może nawet uciekać 25% ciepła. Aby tego uniknąć i tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu,zaleca się przygotowanie okien na zimę poprzez ich regulację i uszczelnianie. Są to prace,które należy wykonać jeszcze zanim zawitają do nas mrozy i opady śniegu. Co w takim razie,jeśli się nie przygotujemy? Poratować nas mogą domowe sposoby. Nie będą one rozwiązaniem problemu,ale częściowo doraźną pomocą.

Aby choć trochę ograniczyć utratę ciepłego powietrza,można zadbać o dodatkowe warstwy ocieplenia na parapecie. Sprawdzi się także dostępna w każdym markecie budowlanym taśma izolacyjna,którą można uszczelnić okna. Oklejamy nią miejsca styku ramy z ościeżnicą,aby wypełnić między nimi luki.

Aby dobrze uszczelnić okna na zimę,należy odpowiednio wcześnie,czyli już w okresie jesiennym wykonać kilka prac związanych z ich zabezpieczeniem. Najważniejsza będzie regulacja oraz uszczelnienie okien,które należy dokładnie sprawdzić. Jeżeli w pobliżu okna czuć zimny powiew powietrza to znaczy,że wymaga ono regulacji i uszczelnienia. Gdy nie zrobimy tego jeszcze przed zimą,podczas mrozów poratować nas mogą jedynie domowe sposoby,które lekką załagodzą problem,ale go całkiem nie rozwiążą.