Przygotuj swój ogród na przyjście wiosny

ogród

Nawet jeśli w powietrzu nie czuć jeszcze wiosennych podmuchów wiatru, a mroźna aura skutecznie chłodzi nasz zapał do prac na świeżym powietrzu, warto pomyśleć o naszym ogrodzie już teraz. I to nie tylko wspominając ubiegłoroczne, długie letnie wieczory, kiedy pod stopami czuło się nasz zadbany trawnik, a nad nami szumiał zielony gąszcz liści ukochanego drzewa. Przełom zimy i wiosny to najwyższy czas, żeby zacząć przygotowania do nowego sezonu.

Podcinanie czas zacząć

Jedno jest pewne – wiosna, jak co roku, pojawi się niespodziewanie. Nie daj się jej zaskoczyć, bo na pewne czynności w kwietniu, a nawet w marcu może być za późno. Nożyce do żywopłotu to najbardziej pożądany przedmiot w tym okresie. Jeśli tylko nie ma mrozu, podetnij iglaste żywopłoty, koniecznie zanim pojawią się na nich pąki. Oczyść też wszelkie pozostałe krzewy, usuwając z nich obeschnięte i chore gałęzie. Jeśli zatem twoje narzędzia ogrodnicze leżą porzucone w piwnicy lub komórce – to najwyższy czas na ich rewitalizację. Może też się okazać, że nie przetrwały zimy. Konieczna w takiej sytuacji będzie wycieczka do dobrze zaopatrzonego sklepu ogrodniczego. Może warto zastąpić twoje wysłużone sekatory nowymi, które nie tylko ułatwią, ale też umilą pracę w ogrodzie? Pamiętaj, że odpowiednio przycięte drzewa, krzewy i żywopłoty odwdzięczą się z nawiązką.

Wiosenne porządki

Zalegający śnieg i nieodpuszczający mróz – to dwa czynniki, które skutecznie odstraszają nas od wszelkich ogrodowych zajęć. Jeśli jednak temperatura za oknem będzie dodatnia, to znak, że czas zabierać się do wiosennych porządków. Po pierwsze, sprawdź zabezpieczenia przed przymrozkami – mroźna aura może jeszcze wrócić. Nie warto więc pozbywać się ich zbyt wcześnie. Po drugie, pozbieraj i wyrzuć wszystkie obcięte gałęzie. Po trzecie, zregeneruj trawnik po zimie. To chyba najważniejsza czynność, jaką należy wykonać w tym okresie. Narzędzia, takie jak grabie , łopaty czy widły warto najpierw oczyścić, zanim przystąpimy do działania. Grabienie, czyli usuwanie liści, innych odpadów organicznych i śmieci pozwoli twojemu trawnikowi „odetchnąć” świeżym powietrzem. Przygotuje też ziemię na dalsze zabiegi, takie jak wertykulacja czy dosiewanie.

Te podstawowe czynności przygotują nasz ogród do pełnego rozkwitu. Zanim się zorientujemy nasz ogród odwdzięczy się pełną feerią barw i zapachów. Trzeba tylko cierpliwie poczekać i cieszyć się pracą na świeżym, jeszcze dosyć rześkim powietrzu.