Rekuperacja a nowe technologie

dom

W czasach obecnych rekuperacja raczej znaczyła by niewiele bez tej elektronicznej sfery, czyli bez sterowników i aplikacji, oraz oprogramowania zajmującego się efektywnością całego procesu. Efektywność jest niezwykle istotną w przypadku aut elektrycznych i w przypadku pieców o dwóch komorach spalania z płaszczem wodnym. Kluczowe znaczenie ma też i to, że z każdą kolejną generacją sprzęty te są udoskonalane w sensie konstrukcyjnym. Takie zmiany podnoszą efektywność o ten jeden procent lub kilka raz na trzy lub cztery lata, ale równie istotnym zagadnieniem jest to modyfikowanie oprogramowania i aplikacji na telefon, bo bez tych udoskonaleń efektywność nie będzie rosła w aż tak dobry sposób. Widać to choćby po piecach z dwiema komorami spalania. One kilkanaście lat temu miały dość prymitywny sterownik sterujący podstawowymi funkcjami, ale obecnie ten sterownik może nawet posiadać moduł wifi, czyli można go programować za pomocą smartfona i nie schodzić w tym celu do domowej kotłowni.

Rekuperacja w domu

Dość wielu z nas jasno stwierdzi to, że rekuperacja w czasach obecnych, a konkretniej ta jej sfera powiązana z elektroniką i oprogramowaniem to efektywność i wygoda jednocześnie. Mowa tu konkretnie o tym, że dzięki tym udoskonaleniom natury elektronicznej zyskujemy jakiś czas dla siebie lub na wykonanie innego typu prac. Dlatego też gdyby nie było takich udoskonaleń, to więcej czasu byśmy tracili przy piecu w kotłowni. Wiele znaczy też i to, że te sterowniki i aplikacje się udoskonala, czyli to co jest drogą i wybitnie ciekawą nowością obecnie za kilka lat będzie raczej tym dość tanim standardem i w tym tkwi ta tajemnica postępu. W przypadku pieca o dwóch komorach spalania oznacza to, że im dłużej tego typu postęp trwa, tym lepiej da się ogrzewać wodę z każdego kilograma brykietu lub węgla. Nie chodzi tu tylko o samą wygodę, ale też i o dawanie klientom rozwiązań technologicznych, dzięki którym mogą mniejszym nakładem ogrzać każdy tysiąc litrów wody. Właśnie dlatego za około pięć lat te piece będą jeszcze bardziej efektywnymi, a ich ceny raczej drastycznie się nie zmienią.

Nad elektroniką w przypadku pieca z płaszczem wodnym z dwiema komorami spalania, czyli w przypadku tego powiązanego z procesem rekuperacji nad sterownikiem i jego oprogramowaniem pracuje niezależna grupa ekspertów lub grupy ekspertów, a udoskonalanie samego sterownika jest równie ważne, co udoskonalenia powiązane z oprogramowaniem i aplikacjami na smartfon, bo w przypadku pewnych konstrukcji to właśnie od elektroniki zależy niemal cała efektywność danej opcji.

Źródło: https://www.wojwent.com