Rekuperacja a oszczędności

dom

Rekuperacja jest to energooszczędna wentylacja mechaniczna, dzięki której odzyskujemy utracone ciepło. Dostarcza świeżego powietrza z zewnątrz, jednocześnie wydalając zanieczyszczone z pomieszczenia. Klasyczna wentylacja opiera się na grawitacyjnym zasysaniu powietrza, co nie podlega ściśle naszej kontroli. Może doprowadzić to do powstawania niechcianej wilgoci, w miejscach gdzie ciepły powiew dochodzi najmniej.

Rekuperator daje nam możliwość kontroli ruchu powietrza, co przekłada się na lepsze zagospodarowanie powietrzem. W skrócie, jest to system dający kontrole nad ciepłem, jednocześnie wymieniając brudne, zawilgocone powietrze na czyste i pozbawione szkodliwych substancji, jak dwutlenek węgla. Niestety, żyjemy w czasach kiedy powietrze z zewnątrz nie zawsze jest sterylne. Osoby żyjące w centrum dużych metropoliach, wiedzą to doskonale. W tym wypadku, dzięki rekuperacji i kontroli powietrza, możemy cieszyć się czystym powietrzem, nawet w niezbyt sprzyjających ku temu warunkach.

Czy rekuperacja się opłaca?

Bez wątpienia montaż sytemu rekuperacyjnego przynosi ze sobą więcej zalet, niż wad. Dzięki kontroli ciepłego powietrza, jesteśmy w stanie lepiej (co przekłada się również na szybciej) nagrzać pomieszczenia, zaoszczędzając przy tym energii. Przekłada się to bezpośrednio na mniejsze koszty zużycia, nie uszczuplające aż tak portfela.

Nie zapominajmy o wilgoci! Samo mieszkanie w zawilgoconym domu nie jest dla nikogo przyjemny, a już na pewno nie jest zdrowe. Nie wspominając już o kosztach, które trzeba ponieść naprawiając szkody po zaciekach czy grzybie. Inwestycja w firmę budowlaną, przewracanie całego domu do góry nogami. Oczywiście nie zawsze się tak dzieję, ale po co ryzykować, kiedy możemy pomyśleć za wczasy. Możemy znaleźć się też w sytuacji, w której wilgoć już się u nas zadomowiła i szukamy dogodnego rozwiązania problemu. Rekuperacja, może rozwiązać ten problem.

Rekuperacja a dom pasywny

W dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi stawia na niezależność. Dzięki rozwojowi technologii, zapanowała moda na domy pasywne i energooszczędne. Zależy nam, żeby mieć swoje miejsce na świecie, jednocześnie nie musząc wydawać wszystkich oszczędności na mieszkanie w nim. Rekuperacja jest niezbędnym elementem do zbudowania tego rodzaju domu. Do uzyskania bardzo dużej oszczędności energii, stawia się na perfekcyjną izolację domu od zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna nie może istnieć w tego rodzajów domu, ze względu na potrzebę miejsca przebicia, co za tym idzie – ucieczki energii.

Źródło: https://www.wojwent.com