Rekuperacja – co warto wiedzieć?

rekuperacja

Rekuperacja jest ważnym elementem energooszczędnego domu. To wentylacja pomieszczeń, zapewniająca dostarczanie dla pomieszczenia świeżego powietrza z zewnątrz, przy jednoczesnym wyciąganiu z niego powietrza zanieczyszczonego. Pozwala na bieżąco pozbywać się dwutlenku węgla z domu w sposób energooszczędny.

To wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Potrafi odzyskiwać ciepło z nagrzanego powietrza.

Rekuperacja ma za zadanie zapewnić dostęp do świeżego powietrza w szczelnym, ciepłym domu. Powietrze pozostaje czyste, bez dwutlenku węgla i zanieczyszczeń.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja działa na zasadzie procesu pozyskiwania energii z powietrza objętego zanieczyszczeniami. Możliwe jest to dzięki rekuperatorowi.

Dostarczanie świeżego powietrza umożliwiają czerpnie, które znajdują się na zewnątrz budynku. Kiedy trafia do odpowiedniej centrali, transportowane jest do wymiennika ciepła. Powietrze przechodzi przez przystosowane do tego filtry, dzięki czemu staje się oczyszczone. Wymiennik ciepła gwarantuje ciepłe powietrze w zimie, a chłodne latem.

Zanieczyszczone powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia za pomocą kratek wywiewnych. Jest całkowicie wydalane z budynku dzięki wyrzutni powietrza.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Rekuperacja znacząco różni się od wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna swoje działanie opiera na systemie kominów. W przeciwieństwie do rekuperacji, nie potrzebuje żadnych dodatkowych urządzeń.

Wentylacja grawitacyjna działa na zasadach jednego strumienia powietrza. Wyciąga ogrzane powietrze z domu, jednak w żaden sposób nie gromadzi ciepła. Powietrze, które wpływa do domu przez otwarte okna lub drzwi, wymaga ponownego ogrzania. Rekuperacja zapewnia natomiast odzyskiwanie ciepła z powietrza.

Czy rekuperacja przynosi korzyści?

Najważniejszą, podstawową korzyścią z rekuperacji jest oczyszczanie powietrza w budynku. Oczyszczone powietrze nie zawiera w sobie zanieczyszczeń, cząstek kurzu, smogu, zarodników pleśni i bakterii.

Zapewnia oszczędność w kosztach ogrzewania, mimo tego, że koszty jej instalacji mogą być relatywnie wysokie. Zmniejszenie kosztów widoczne jest przede wszystkim w zużyciu energii elektrycznej i gazu. Dzięki zastosowaniu systemów ograniczających utraty ciepła, możliwe jest ograniczanie wydatków za ogrzewanie.

Rekuperacja zapewnia stałe, zdrowe warunki bytowania. Świeże powietrze pozbawione smogu, kurzu i bakterii wykazuje właściwości znacząco wpływające na ogólny stan zdrowia.

Rekuperacja wpływa również na zmniejszenie ryzyka wystąpienia energii, a także nie wykazuje negatywnego wpływu na alergie już istniejące. Rekuperacja może być szczególnie przydatna w przypadku osób cierpiących na alergie na pyłki roślin, gdyż oczyszczone powietrze przedostające się do domu, jest oczyszczone także z nich.