Rekuperacja: dlaczego warto?

rekuperacja

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cieszy się coraz większą popularnością. Jej działanie oparte jest na ruchu powietrza, które pojawia się na skutek działania rekuperatora. Mówiąc prosto, dzięki rekuperacji możliwe jest wymienianie brudnego powietrza znajdującego się w domu na takie, które jest czyste i świeże. Jednocześnie miejsce ma odzyskanie ciepła, co korzystnie wpływa na koszty, jakie trzeba ponieść w związku z ogrzewaniem domu.

Zawsze świeże powietrze w domu

Rekuperacja to całe mnóstwo zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że dzięki niej w domu zawsze obecne jest świeże, czyste powietrze i to bez względu na to, jakie warunki w nim panują. Jest to niezależne także od pory roku i warunków pogodowych. W sezonie letnim, kiedy na dworze jest naprawdę gorąco, rekuperator powietrze ochłodzi. Zimą zaś sprawi, że będzie ono ciepłe.

Eliminacja szkodliwych substancji

Rekuperacja to także filtrowanie powietrza, które nawiewane jest do domu. To, jak intensywny jest poziom filtracji uzależnione jest od tego, jaki filtr został zastosowany. Decydując się na taki, który charakteryzuje się podwyższoną klasą filtracji, można być pewnym, że zatrzymane zostaną pyły o naprawdę niewielkiej wielkości. Warto pamiętać, że rekuperacja to również możliwość oczyszczania powietrza z krążących w nim wirusów i bakterii.

Ponowne wykorzystanie raz wytworzonego ciepła

Decydując się na rekuperację i zastępując nią tradycyjną wentylację grawitacyjną, można być pewnym, że rachunki za ogrzewanie znacząco spadną. Niektórzy specjaliści mówią nawet o oszczędnościach dochodzących do 50%. Wszystko dlatego, że powietrze, które już raz zostało ogrzane jest ponownie wykorzystywane. Ma to szczególne znaczenie w dobie ekologii i ograniczania zużycia energii.

Precyzyjna kontrola wietrzenia

System rekuperacji to precyzyjna kontrola wietrzenia. Bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz, urządzenie dostarcza do wnętrza domu odpowiednią ilość świeżego powietrza. Jeśli chcemy ją zwiększyć, wystarczy zmienić ustawienia na sterowniku. W efekcie można intensywność wietrzenia dopasować do sytuacji, uwzględniając na przykład to, że mamy gości czy intensywnie gotujemy.

Rekuperacja to rozwiązanie, którego popularność – jak wspomnieliśmy we wstępie – nieustannie rośnie. Wskazane przez nas zalety rekuperacji to jedynie niewielka część tego, co zasługuje na uwagę. Bez wątpienia ci, którzy właśnie budują dom powinni rozważyć zastosowanie właśnie rekuperacji. Zapewni to komfort w domu, a jednocześnie pozwoli obniżyć koszty związane z ogrzewaniem.