Przed inwestorem, który podejmuję się budowy domu, stoi szereg kluczowych decyzji, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na funkcjonowanie i samopoczucie całej rodziny. Należy podjąć decyzje o tym gdzie się wybudujemy, o materiałach, z których wykonamy dom, o tym jak go ogrzejemy, jakie instalacje założymy. Przy tym wszystkim główną kwestią są koszty, te poniesione w trakcie budowy, jak i te późniejsze wynikające z użytkowania domu. Z biegiem czasu mamy na szczęście coraz więcej rozwiązań, które wprowadzone na etapie budowy domu, przynoszą oszczędności, wygodę, korzyści zdrowotne. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja.
Czym jest rekuperacja?
Słownikowa definicja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ale na czym tak naprawdę to polega? Przepływ powietrza był dotychczas wymuszany grawitacyjnie. To znaczy, że zużyte powietrze zalegające w domu, jest wyciągane przez kominy wentylacyjne, świeże powietrze natomiast dostarczane jest przez nawiewniki w oknach bądź po prostu otwarcie okien. Generuje to szereg strat ciepła. Rozwiązaniem na straty ciepła i świeże powietrze w domu jest właśnie rekuperacja. Działa mechanicznie. Za pomocą czerpni zasysa świeże powietrze i wtłacza do pomieszczeń. Następnie zużyte powietrze jest wyrzucane z domu, wymiennik odzyskuje z niego część ciepła i ogrzewa nim świeże powietrze z zewnątrz.
Kwestie finansowe
Szacuje się, że dzięki rekuperacji, oszczędność na wydatkach na ogrzewanie wynosi ok. 30%. Niektóre firmy podawały wartości rzędu nawet 70%. Niestety takie oszczędności są nierealne, co nie zmienia samego faktu ich istnienia. Dodając do tego inne rozwiązania wspomagające energooszczędność domu, możemy naprawdę zaoszczędzić. Koszt rekuperacji waha się od 10 do 35 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości domu, użytych rozwiązań, prowadzenia przewodów i modelu samego rekuperatora. Musimy dodatkowo pamiętać o tym, że działa mechanicznie, stale pobiera prąd. Średnio zwiększa rachunki za prąd o 150 – 300 zł rocznie.
Dodatkowe udogodnienia i korzyści
Pomijając oczywistą korzyść jaką jest oszczędność, mamy dodatkowo kwestię zdrowotną. Świeże powietrze z czerpni jest filtrowane. Przy wysokim zanieczyszczeniu jakie obecnie panuje to dodatkowy atut. Filtry eliminują także problem pyłków roślin, kurzu, wilgoci. Na pewno ułatwi to życie alergikom. Latem likwiduje problem owadów i hałasu przy otwartych oknach. Rozbudowując rekuperacje o dodatkową funkcję chłodzenia, rozwiąże problem letnich upałów. Dodatkowo na poziomie użytkowania, możemy sterować wentylacją, tak aby pracowała w zależności od bieżących potrzeb. Kiedy przyjmujemy większą liczbę gości, kiedy chcemy szybko przewietrzyć dom, kiedy śpimy, czy wyjeżdżamy na urlop. Możemy sterować wentylacją, tak aby dostosowała się do naszego trybu życia, zapewniając cały czas ten sam odczuwalny komfort.