Rekuperacja – zdrowie w twoim domu

rekuperacja

Rekuperacja to termin, który coraz częściej pojawia się w kontekście nowoczesnych ekologicznych technologii stosowanych w naszych domach mających na celu poprawić zarówno komfort naszego codziennego życia jak i znacznie obniżyć koszty ogrzewania naszych budynków. Rekuperacja to proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza, który dostarcza do naszego domu świeże, filtrowane powietrze a usuwa z niego to już zużyte, o wysokiej zawartości CO2. To inaczej – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, którą stosujemy zamiast tradycyjnej grawitacyjnej.

Jakie są zalety systemy wentylacyjnego opartego o rekuperację?

Dlaczego w naszych domach, tych nowych jak i tych starszych powinniśmy postawić na rekuperację? Przede wszystkim wentylacja mechaniczna stanowi odpowiedź na coraz szczelniejsze systemy budowlane i docieplenia, które tworzą z naszych domów rodzaj termosów. Powietrze jest zatrzymywane wewnątrz budynku ze względu na walory termiczne, niestety pomieszczenia naszych domów nie są dostatecznie zwentylowane, jest w nich duszno i nieświeżo. W doszczelnionych domach bez odpowiedniej wentylacji pojawia się wilgoć na ścianach i stropach, doskonałe warunki do rozwoju zyskują toksyczne grzyby i pleśń.

Rekuperacja to rozwiązanie, które stale filtruje powietrze i dzięki temu likwiduje problemy alergiczne mieszkańców domu, usuwa nieprzyjemne zapachy, parę wodną i kurz, zabezpiecza nasze siedziby przed insektami. Coraz bardziej powszechne są nowoczesne systemy rekuperacyjne z funkcją schładzania powietrza, będące doskonałą alternatywą dla systemów klimatyzacyjnych.

Rekuperacja a ekonomia wydatków

Oprócz oczywistych, zdrowotnych zalet takiego systemu wentylacji, montaż rekuperacji przyniesie wymierne efekty ekonomiczne. Takie rozwiązanie znacznie obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku na energię pierwotną, co przekłada się niższe zużycie ciepła do ogrzewania i daje o około 40% niższe rachunki. Planowanie rekuperacji w nowo powstających budynkach wyklucza budowanie kominów do wentylacji grawitacyjnej, montaż nawiewników, wentylatorów w łazienkach, kratek, rozszczelnień w oknach. Można również zrezygnować z otwieralnych części okien i zaplanować tańsze i bardziej energooszczędne szklenia stałe.

Jak wybrać rekuperator?

Ważną rzeczą przy planowaniu rekuperacji w naszym domu jest uświadomienie sobie faktu, że sercem całego systemu jest rekuperator, i należy go odpowiednio dobrać. Moc tego urządzenia to klucz do skutecznej, energooszczędnej i prozdrowotnej wentylacji. Należy również pamiętać, że jest to urządzenie, którego skuteczne działanie wiąże się z działaniem wentylatorów, dlatego by nie stało się dla nas uciążliwe należy jego umiejscowienie zaplanować z dala od „cichych” pomieszczeń domu, takich jak sypialnie czy pokoje dla dzieci, najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Przemyślmy zatem zakup rekuperatora – to decyzja na lata!

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z dobrodziejstw wentylacji mechanicznej, możemy być pewni, że przez cały rok, bez otwierania okien, bez strat energii my i nasi najbliżsi będziemy oddychać świeżym (czasami lekko schłodzonym), przefiltrowanym zdrowym powietrzem ciesząc się komfortem niedostępnym w domach z tradycyjną grawitacyjną wentylacją.