Renowacja drzwi drewnianych – zrób to sam!

drzwi

Twoje drzwi wejściowe nie wyglądają już tak estetycznie jak dawniej lub przepuszczają wilgoć i zimno, ale uważasz, że nadal mają potencjał, który chciałbyś wydobyć na światło dzienne? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do zakupu nowych drzwi zewnętrznych, zastanów się, czy nie spróbować ich… odnowić. Sprawdź, jak przeprowadzić renowację drzwi drewnianych krok po kroku.

Na początek radzimy ocenić, czy samodzielna renowacja drzwi drewnianych będzie w Twoim przypadku opłacalna. Jeśli np. oprócz poprawy estetyki w grę wchodzi również uszczelnienie lub ocieplenie drzwi, to wówczas skorzystanie z profesjonalnej pomocy jest lepszym rozwiązaniem. Natomiast drzwi, z których po prostu schodzi emalia lub które są brudne, można spokojnie odnowić samodzielnie. Będzie to znacznie tańsze niż zlecenie usługi firmie, a do tego sprawi Ci ogromną przyjemność – zobacz plan renowacji, który przygotowała dla Ciebie sieć salonów Dobre Dla Domu!

Krok 1: wyjęcie drzwi drewnianych z zawiasów

Drzwi wejściowe, które będziesz odnawiał, warto wyjąć z zawiasów przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac renowacyjnych. Dlaczego? Chodzi o to, aby nie pobrudzić farbą lub emalią elewacji domu. Zdjęcie drzwi zewnętrznych z zawiasów umożliwi Ci także dokładne oczyszczenie skrzydeł i ościeżnicy.

Oprócz tego przy renowacji bardzo starych drzwi drewnianych należy również usunąć rdzę i brud z zawiasów oraz śrub, na których pracuje skrzydło – a bez wymontowania drzwi nie sposób tego zrobić.

Krok 2: oczyszczenie powierzchni drzwi drewnianych

Oklejający drzwi stary brud, w tym tłuszcz, trudno usunąć zwykłą wilgotną ściereczką. W tym celu należy użyć specjalnych środków do odtłuszczania powierzchni (np. benzyna lakowa lub ekstrakcyjna).

Oprócz tego w przypadku szczególnie zniszczonych drzwi często konieczne jest usunięcie starej warstwy farby lub lakieru. W tym przypadku masz do dyspozycji dwie metody pozbywania się zniszczonej powłoki.

  • Chemiczna – do tego celu służą środki do usuwania powłok malarskich, które rozprowadza się pędzlem po powierzchni drewna i pozostawia na min. godzinę. Po tym czasie warstwa powłoki zacznie się łuszczyć tak, że można ją usunąć szpachelką.
  • Mechaniczna – za pomocą opalarki i cykliny trzeba pozbyć się farby lub lakieru do momentu, w którym pojawi się czysta powierzchnia drewna. Tę metodę powinno poprzedzić zabezpieczenie przeszkleń (np. w drzwiach Grand-28).

Uwaga: w przypadku mechanicznego usuwania powłok malarskich łatwo o uszkodzenie drzwi. Należy zatem uważać, aby nie trzymać opalarki w jednym miejscu przez długi czas oraz kontrolować kąt, pod którym pracuje cyklina.

Krok 3: szlifowanie powierzchni drewna

Dzięki temu zabiegowi usuniesz pozostałości po starej farbie oraz sprawisz, że nowa powłoka, którą pomalujesz drzwi, będzie się dobrze trzymała. Do szlifowania drzwi drewnianych możesz użyć papieru ściernego o ziarnistości 150–200 lub elektrycznej szlifierki. Warto pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na pomalowanie drzwi drewnianych lakierobejcą, to mniej szorstkie miejsca będą jaśniejsze, zaś te o bardziej chropowatej powierzchni – ciemniejsze.

Krok 4: uzupełnianie ubytków w drzwiach drewnianych

Przy usuwaniu lakieru/farby oraz szlifowaniu może okazać się, że na powierzchni drzwi ujawniają się ubytki. Do ich zamaskowania wykorzystuje się szpachlę do drewna. Po jej nałożeniu i zaschnięciu uzupełnione miejsce trzeba przeszlifować papierem ściernym tak, aby pozbyć się nadmiaru szpachli.

Krok 5: malowanie powierzchni drzwi zewnętrznych

Na koniec drzwi drewniane należy odmalować. Przed przystąpieniem do tego zabiegu należy zdemontować klamkę i zamek, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. Na rynku masz dostęp do różnego rodzaju produktów, które poprawią wygląd Twoich drzwi, jednak nie wszystkie z nich nadają się do drzwi zewnętrznych. Z pewnością warto skorzystać z:

  • lakierobejcy – nałóż min. 2 warstwy na powierzchnię drzwi zewnętrznych w odstępie 12 godzin;
  • emalii alkalidowych – doskonały pomysł na ekonomiczne i łatwe zabezpieczenie drzwi.

A jeśli renowacja drzwi drewnianych wydaje Ci się zbyt czasochłonna, sprawdź drzwi drewniane z oferty Dobre Dla Domu.