Rodzaje schodów drewnianych

schody

Planujesz u siebie w domu montaż drewnianych schodów? Zastanawiasz się jakiego typu najlepiej zamontować? Jakie wybrać drewno? Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat rodzajów schodów drewnianych.

Drewno jest ponadczasowym materiałem budowlanym. Ten obowiązkowy bohater każdej rustykalnej aranżacji, z powodzeniem wpisuje się także w nowoczesne projekty wnętrz. Nic dziwnego, że gdy planujemy montaż schodów, od razu zakładamy, że będą one wykonane z drewna. W zależności od powierzchni pomieszczenia, w którym mają się znaleźć schody możemy zastosować schody o różnej budowie.

Schody do niewielkich wnętrz

Obecnie co raz częściej buduje się domy o powierzchni stosunkowo niewielkiej. Liczy się zatem optymalne wykorzystanie każdego metra. Jeśli zależy nam na zamontowaniu schodów, które będą pod tym względem optymalne, powinniśmy zainteresować się schodami krętymi.

schody

Należy przy tym pamiętać, że tego rodzaju schody są mniej wygodne w użytkowaniu niż typowe schody proste z uwzględnionym spocznikiem. Kłopotów może przysparzać także wniesienie obszerniejszych rzeczy.

Wielu inwestorów często decyduje się na wybór tzw. schodów zabiegowych. W tego typu schodach skrętu dokonuje się montując charakterystyczne stopnie w kształcie trapezów lub trójkątów. Zastępują one typowy spocznik, rozwiązanie to jest mniej komfortowe, niż to jest w przypadku schodów klasycznych, niemniej podobnie jak w przypadku schodów krętych stosuje się je ze względu na niewielką powierzchnię, którą zajmują.

schody

Zobacz schody drewniane Drewdom .

Wygodniejsza opcja schodów

Jeśli naszym priorytetem jest wygoda użytkowania, to zapewne najlepszą opcją będą albo schody jednobiegowe, albo tzw. schody dwubiegowe. Charakteryzują się one szerokimi stopniami oraz sporym spocznikiem umożliwiającym odpoczynek, bądź manewry wnoszonymi wielkogabarytowymi przedmiotami.

Piszemy tutaj o schodach drewnianych, ale oczywiście schody mogą być wykonane także z innych materiałów – np. z betonu, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z aranżacjami industrialnymi. Natomiast schody drewniane znakomicie ocieplą wnętrze. Oczywiście to tylko pewien zarys najczęściej stosowanych typów schodów w budownictwie jednorodzinnym. Niemniej taka podstawowa wiedza na ogół wystarcza, aby z pomocą wykwalifikowanego stolarza dokonać optymalnego wyboru schodów.