Rodzaje wyrobów formowych z gum silikonowych

rury

W różnych dziedzinach przemysłu, np. motoryzacyjnym, produkcyjnym, rolniczym, na szeroką skalę wykorzystuje się różnego rodzaju produkty formowe, wykonywane z odpowiednich mieszanek gum silikonowych. To właśnie te wydawałoby się niepozorne wyroby odpowiadają za zabezpieczenia ruchomych części maszyn oraz uniemożliwiają powstawanie nieszczelności zbiorników.

Czym są wyroby formowe?

Wyrobami formowymi nazywamy wszelkiego rodzaju produkty, który otrzymywane są poprzez odlanie ciekłego surowca do formy nadającej mu pożądany kształt. Po ostygnięciu i stężeniu surowca produkt jest wyjmowany z formy. Po obróbce, np. usunięciu naddatku materiału, nadaje się on już do użytku – wyjaśnia specjalista firmy Larkis.

Jakie są rodzaj wyrobów formowych?

Wyroby formowe uzyskiwane z gum silikonowych możemy podzielić na kilkanaście rodzajów, w zależności od ich kształtu oraz zastosowania. Są to między innymi:

  • Uszczelki płaskie oraz uszczelki kształtowe
  • Wkładki sprzęgłowe i łączniki (tak zwane ośle uszy)
  • Tulejki gumowe
  • Membrany do pomp
  • Ssawki do chwytaków służące do transportu elementów na taśmociągi produkcyjne
  • Amortyzatory oraz odboje – ich zadaniem jest hamowanie części ruchomych maszyn i zapobieganie ich uderzaniu o siebie
  • Lamele do łączenia sit
  • Tarcze na krążniki – używane między innymi w maszynach do transportu taśmowego
  • Kostki i korki do aparatury chemicznej – muszą być one wykonywane z mieszanek odpornych na działanie czynników chemicznych
  • Harmonijki – pełnią przede wszystkim funkcję ochronną elementów ruchomych

Właściwości gum silikonowych

Właściwości fizyczne i chemiczne wyrobów formowych praktycznie w całości uzależnione są od właściwości gumy użytej do ich produkcji. Stosowanych mieszanek jest kilka rodzajów – gumy silikonowe to jeden z nich. Czym właściwie jest guma silikonowa i jakimi cechami się charakteryzuje? Jest to elastomer, czyli właściwie materiał gumo podobny, składający się z silikonu – polimeru węgla, wodoru i tlenu. W celu poprawy konkretnych właściwości gumy lub zmniejszenia kosztów produkcji można dodawać do mieszanki różnego rodzaju wypełniacze. Generalnie gumy silikonowe odznaczają się nie reaktywnością, to znaczy nie wchodzą w reakcje z innymi substancjami chemicznymi. Ponadto są one bardzo stabilne i odporne na ekstremalne warunki środowiskowe, takie jak wysokie i niskie temperatury (od -55 do nawet 300 stopni Celsjusza) – nawet w takich warunkach nie zmieniają one swoich właściwości użytkowych. Mogą być stosowane w takich branżach jak motoryzacja, gastronomia, piekarnictwo, służą również do produkcji elementów sprzętu medycznego i elektronicznego.