Rozbudowa domu jednorodzinnego to w wielu sytuacjach konieczność. Planując taką inwestycję pamiętajmy jednak, że nie ogranicza się ona do samych prac budowlanych. Równie ważne są także formalności urzędowe i wynajęcie kontenera na odpady.
Dotychczasowy lokal okazał się zbyt mały? Lokatorzy mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą zdecydować się tylko na jedno rozwiązanie – zmianę lokalu. Właściciele domów jednorodzinnych mogą jednak wybrać też rozbudowę lub nadbudowę domu, zwiększając tym samym jego powierzchnię użytkową. Decydując się na taki krok pamiętajmy jednak, że wymaga on starannego planowania i dopełnienia różnych formalności.
Niedopełnienie tych obowiązków naraża nas na problemy prawne łącznie z karami finansowymi. Zanim przystąpimy do rozbudowy budynku, warto więc dowiedzieć się, jakie formalności należy wcześniej załatwić i czego polskie przepisy wymagają od nas w takiej sytuacji. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym omawiamy kwestie związane z rozbudową domu jednorodzinnego.
Czym jest MPZP?
Przed rozpoczęciem inwestycji, koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy nasz dom jest położony na terenie objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Pod tą nazwą kryje się dokument uchwalony przez radę miasta lub gminy określający sposób, w jaki dana przestrzeń powinna zostać zagospodarowana. Obejmuje on między innymi warunki zabudowy na określonym obszarze, łącznie z możliwością rozbudowy i nadbudowy istniejących już domów.
Jeśli dla naszej dzielnicy został opracowany MPZP, sprawa jest prosta – to ten dokument określa warunki rozbudowy istniejących budynków. Wszystko jednak komplikuje się, jeśli dla danego obszaru nie ma planu. Wówczas o wydanie decyzji będziemy musieli wystąpić do urzędu gminy, składając wniosek, którego wzór powinien być dostępny na jego stronie internetowej.
Pozwolenie – czy jest potrzebne?
Pozwolenie na rozbudowę domu nie jest potrzebne. Wynika to z przepisów wprowadzonych wraz z nowelizacją prawa budowlanego z 2015. Pamiętajmy jednak, że wspomniana zasada znajduje zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy dom po rozbudowie nie przekroczy granic działki, na której był pierwotnie posadowiony. Przed rozpoczęciem prac należy jednak zgłosić ten fakt w urzędzie powiatowym bądź magistracie. Zgodnie z prawem, starosta lub prezydent miasta ma 30 dni na złożenie sprzeciwu.
Przebudowa budynku a powstające odpady
Podczas prac związanych z rozbudową lub nadbudową domu jednorodzinnego powstają spore ilości odpadów. Zdecydowana większość z nich nie powinna znaleźć się w pojemniku na odpady komunalne. Chodzi o gruz wygenerowany przy skuwaniu tynków bądź wyburzaniu ścian, opakowania po materiałach budowlanych bądź zużyte elementy narzędzi. By uniknąć kar związanych z wyrzuceniem ich do zwykłego pojemnika, należy wynająć kontener na odpady.
Firma, która wynajmie nam kontener, dostarczy go we wskazane miejsce (w pojemności dobranej do zakresu prac), a po zakończeniu przebudowy odbierze go wraz z zawartością. Odpady zostaną odwiezione do punktu ich legalnej utylizacji, co szczególnie ważne będzie dla klientów nie dysponujących autem na tyle dużym, by pomieścić cały gruz i pozostałe śmieci.