Różne rodzaje kabin prysznicowych – ich zalety oraz wady

woda

Urządzając łazienkę, możemy zdecydować się na różne rodzaje kabin prysznicowych, wśród których znajdziemy modele doskonale pasujące do każdego stylu. Właściwy wybór zaważy na zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni, ale przede wszystkim na naszym komforcie podczas korzystania z tego pomieszczenia. Nie bez znaczenia okaże się także ogólne wrażenie, jakie wnętrze będzie robiło wizualnie. Można więc stwierdzić, że decyzja dotycząca rodzaju kabiny prysznicowej jest jedną z najważniejszych, jakie podejmiemy, wyposażając łazienkę. Dlatego w tym artykule zaprezentujemy wszystkie rodzaje kabin, ich zalety oraz wady.

Jaki kształt?

Bardzo istotną kwestią jest wybór właściwego kształtu kabiny. To on zdecyduje o tym, ile miejsca będziemy potrzebować i jak wygodny okaże się natrysk. Ze względu na uniwersalny kształt i możliwość zaoszczędzenia przestrzeni często wybieranym rozwiązaniem są kabiny półokrągłe. Stawiają one jednak w obliczu innego wyzwania – dopasowania brodzika. Którykolwiek z tych elementów kupimy jako pierwszy, będziemy musieli znaleźć drugi – zaokrąglony dokładnie pod tym samym kątem. Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku kwadratowych kabin prysznicowych. Mogą one nawet różnić się od brodzików rozmiarami, a i tak – dzięki tym samym kształtom – z łatwością je do nich dopasujemy. Podobnie będzie w przypadku modeli prostokątnych.

Jakie drzwi?

Najpopularniejszym rozwiązaniem w kabinach prysznicowych są drzwi przesuwne: jedno- lub kilkuelementowe. Gwarantują one oszczędność miejsca, dzięki czemu zawsze łatwo wejść pod natrysk i spod niego wyjść. Jeśli pozwala nam na to przestrzeń w łazience, warto zainwestować w drzwi skrzydłowe. Są wygodniejsze i zdecydowanie bardziej eleganckie, podobnie jak drzwi wahadłowe – otwierające się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obecnie bardzo modnym rozwiązaniem jest instalowanie kabin prysznicowych bez drzwi. Stanowią je wolnostojące tafle szkła, rozlokowane w taki sposób, by woda z natrysku nie zalewała pomieszczenia. Kabiny typu walk-in wybierane są głównie do nowoczesnych, przestrzennych wnętrz.

Jakie położenie?

Zazwyczaj możemy wybrać kabinę szklaną lub plastikową. Oba rodzaje montuje się w taki sam sposób. O ile dla modeli walk-in zarezerwowane jest szkło, o tyle plastik wykorzystuje się zarówno w kabinach narożnych, jak i przyściennych czy wnękowych. Te pierwsze instaluje się w rogu łazienki, te drugie dzielą z pomieszczeniem tylko jedną ścianę, a te ostatnie – wszystkie poza bokiem, na którym znajdują się drzwi. Chcąc zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniu, wybierzemy więc kabinę narożną czy wnękową. Mając do dyspozycji więcej przestrzeni, możemy spokojnie zdecydować się na model przyścienny lub walk-in.