W samym centrum czy za miastem – najlepsze lokalizacje mieszkaniowe

morze

Decydując się na zakup mieszkania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które w ostatecznym rozrachunku będą miały duży wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze życie w nowym mieszkaniu. Jednym z głównych czynników – rozpatrywanym na początku – jest oczywiście jego lokalizacja.

Zanim w głowach zaczniemy komponować swoje wnętrze – wystrój, rozstawienie i układ pomieszczeń, rozmyślamy nad tym, gdzie najlepiej byłoby zamieszkać i porównujemy zalety danej lokalizacji do ceny mieszkań.

Im bliżej, tym drożej

Nie jest żadną tajemnicą, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w centrach miast. Dostępność wielu lokali usługowych na wyciągnięcie ręki, dogodny dojazd praktycznie wszędzie, szkoły i przedszkola w niedalekiej odległości. To wszystko kusi i sprawia, że lokalizacje w centrach miast należą do najbardziej ekskluzywnych. Niestety często ceny tych mieszkań są poza zasięgiem wielu chętnych zamieszkać w środku miasta.

Mieszkanie za miastem

Wydawać by się mogło, że osiedla na obrzeżach miast tracą na popularności, ale to nieprawda. Oczywiście boom na lokalizacje z dala od wielkomiejskiego zgiełku nie jest tak duży jak jeszcze kilka lat temu, ale to wciąż atrakcyjna cenowo oferta. Przede wszystkim takie inwestycje różnią się od tych budowanych w takich miejscach jeszcze kilka lat temu infrastrukturą, również tą komunikacyjną. To już nie są odosobnione osiedla z jedną linią autobusu, z których dojazd do pracy czy centrum miasta stawał się prawdziwą przeprawą.

Często takie mieszkania budowane są możliwie jak najbliżej dróg dojazdowych, aby mieszkaniec mógł odpocząć od hałasu obecnego w centrum miasta, ale jednocześnie mógł możliwie jak najszybciej przemieścić się w dowolnym kierunku, nie grzęznąc za każdym razem w korkach.

Najbardziej atrakcyjne lokalizacje mieszkaniowe

  • ścisłe centrum miasta

  • atrakcyjne obrzeża dużych miast

  • sąsiedztwo natury – morza, gór, lasów

  • dobrze skomunikowane dzielnice

Apartamenty na plaży, w górach lub przy lesie

Zdecydowanie jedną z najbardziej pożądanych opcji mieszkaniowych są inwestycje położone w bezpośrednim sąsiedztwie natury. Osiedla przy lasach to widok nie tak egzotyczny, jak jeszcze dziesięć lat temu. Mieszkanie w takim miejscu ma wiele zalet, oczywiście wymóg musi być jeden – takie osiedla muszą być budowane w takiej odległości i w taki sposób, aby nie mieć negatywnego wpływu na naturę.

Mieszkańcy ceniący sobie bliskość natury chętnie wybierają właśnie takie rozwiązanie, bo tak naprawdę dopiero tutaj można naprawdę odetchnąć od miejskiego życia. Hitem stają się również apartamenty na plaży w mniejszych nadmorskich miejscowościach, takich jak np. Jastarnia.

Jest wiele możliwości – wszystko zależy od naszych preferencji, zasobności portfela i tego, co w naszej małej ojczyźnie będziemy stawiać na pierwszym miejscu.