Jak skrócić czas oczekiwania na naprawę maszyn budowlanych?

maszyna

Przestój w pracy oznacza wymierne koszty, a najczęściej w przypadku uszkodzenia maszyn budowlanych nie chodzi o przerwę rzędu dnia czy dwóch. Wielu użytkowników na ponowne uruchomienie urządzeń czeka nawet około tygodnia. Teoretycznie nie wpływa na plan robót, ale straty są coraz większe. Jak im zapobiegać?

Dobry serwis początkiem drogi

Wiele maszyn budowlanych może być serwisowanych bezpośrednio na placu budowy. Czasem dotyczy to nawet pozornie trudnych do naprawy w terenie układów. Nie zawsze jednak jest to możliwe i zdarza się także, że uszkodzony sprzęt trzeba odstawić do serwisu. W obu przypadkach liczy się profesjonalizm ekipy naprawczej.

Teoretycznie usunięcie usterki w parę godzin może być idealnym rozwiązaniem, jednak bardzo często opłaca się poczekać dłużej, aby mieć gwarancję, że napraw dokona wykwalifikowany personel, a przy okazji wykorzystane zostaną najlepsze części zamienne. To będzie rozwiązanie droższe, ale też zapewniające spokój na dłużej.

Dobry dostawca też pomaga

Bardzo ważne jest, aby czas oczekiwania na części zamienne był jak najkrótszy. Niektóre elementy są dostępne niemal u każdego dystrybutora od ręki, ale na stronie https://cemasz.pl/czesci-do-maszyn/liebherr/ można przeczytać również o tych, które wymienia się rzadziej lub które ze względu na koszt są sprowadzane tylko na specjalne życzenie klienta.

Oczywiście łańcuchy dostaw rządzą się swoimi prawami, ale współpraca ze sprawdzonymi dystrybutorami części ma tę zaletę, że zwykle w stacjonarnych magazynach lokalnych leży sporo części przygotowanych już do wysłania do klienta, a jeśli nie, to istnieje możliwość szybkiego ściągnięcia poszukiwanych części z zagranicy.

Planowanie ma sens

Nie da się z oczywistych względów zaplanować napraw doraźnych. Bardzo ważne jednak jest, aby planować naprawy bieżące i okresowe. Już kupując nowe części, można w przybliżeniu określić, kiedy konieczna będzie ich wymiana. Niektórzy użytkownicy sprzętu budowlanego z niewielkim wyprzedzeniem zamawiają części zamienne, kiedy dostrzegą objawy zużycia na tych, które są aktualnie zamontowane. Ucieczka do przodu może się pozornie wydawać nieuzasadniona ekonomicznie, ale szczególnie w przypadku droższych części, na które trzeba długo czekać, może to mieć same zalety.

Bardzo ważna oczywiście jest prawidłowa konserwacja wszystkich maszyn, ponieważ pozwala to wykryć zużycie materiałów na takim etapie, na którym nie trzeba jeszcze przerywać prac, ale można już zamówić zamienniki. Sytuacji awaryjnej jednak i tak będzie najważniejsze, aby dystrybutor części i serwisant mogli ze sobą współpracować i profesjonalnie wywiązując się ze swoich obowiązków, skrócić okres wyłączenia maszyn z użytku.