Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z piwnicy?

piwnica

Podobnie jak w całym domu, tak i w piwnicy muszą panować odpowiednie warunki wilgotnościowe. Niestety w wyniku zalania lub styczności fundamentów z wodami gruntowymi, zawilgocenie ścian i posadzek piwnicy może osiągnąć bardzo wysoki poziom. Aby nie dopuścić do rozwoju niekorzystnych dla zdrowia grzybów i pleśni, należy jak najszybciej rozpocząć osuszanie tego bardzo ważnego pomieszczenia gospodarczego.

Jakie osuszacze wybrać?

Kiedy czujesz, że powietrze w piwnicy przesycone jest nieprzyjemną wilgocią, musisz sięgnąć po rozwiązania, które pozwolą Ci się z nią efektywnie uporać. Dostępne na rynku, w szerokiej gamie modeli, osuszacze oraz nagrzewnice usuną nadmiar wilgoci, która pojawiła się np. w wyniku zalania przez obfite opady deszczu bądź podsiąkania wód gruntowych.

Jednym z rozwiązań na szybkie pozbycie się wilgoci z piwnicy są osuszacze adsorpcyjne. Częścią ich konstrukcji, odpowiedzialną za zatrzymanie wody, jest pokryty płynem krzemionkowym rotor. Wybierając urządzenie warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami technicznymi, takimi jak ilość usuniętej wody z powietrza w ciągu godziny, mobilność czy energooszczędność. Osuszacz adsorpcyjny sprawdza się w pomieszczeniach gdzie panuje niska temperatura, nie tracąc przy tym na wydajności.

Osuszanie ścian piwnic może odbywać się także z wykorzystaniem osuszaczy kondensacyjnych, w których woda skrapla się na powierzchni parownika. Zasługują na uwagę ze względu na liczne zalety m.in. szerokie spektrum parametrów, wysoką wydajność, wygodę użytkowania czy niskie zużycie prądu w czasie pracy. Wspomaganiem tego typu osuszaczy są nagrzewnice, których zadaniem jest podniesienie temperatury w pomieszczeniu, co prowadzi do odparowania wody ze ścian oraz podłogi.

Jak sobie poradzić z zalaną piwnicą

Każdy kto miał styczność z zalaną piwnicą, wie jak niezawodnym sprzętem jest pompa, za pomocą której usuniemy nadmiar wody. Trzeba pozbyć się jej jak najszybciej oraz w dalszym etapie przystąpić do osuszania, by uniknąć zawilgocenia piwnicy. Pompy zanurzeniowe dedra dzięki wysokiej wydajności szybko wypompują wodę z Twojej piwnicy, zarówno czystą, jak i brudną, zanieczyszczoną drobnymi elementami.

Więcej informacji znajdziesz na wentsystem.com