Zimy w Polsce nie należą do szczególnie śnieżnych. Mimo to zdarzają się okresy, gdy biały puch nie przestaje padać – zawsze należy brać pod uwagę możliwość, że akurat w tym roku będzie takich okresów więcej. Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, ale również właściciele budynków o odmiennym przeznaczeniu, powinni wyposażyć się w łopaty do śniegu oraz miotły. Przede wszystkim jednak należy zabezpieczyć domostwo umieszczając na dachu śniegołapy.
Osuwający się śnieg zagraża bezpieczeństwu mieszkańców
Gruba warstwa zalegającego na dachu śniegu może stanowić poważne zagrożenie dla osób znajdujących się w jego pobliżu. Nie chodzi jedynie o mieszkańców danego budynku, ale także przypadkowych przechodniów. Ubity śnieg jest bardzo ciężki, ponadto, spadając ze znacznej wysokości, może spowodować bolesne obrażenia, uszkodzenia ciała, a w skrajnych przypadkach nawet utratę przytomności.
Gwałtownie osuwający się śnieg może również uszkodzić samochody zaparkowane w okolicy budynku, umieszczone pod dachem banery reklamowe, ogrodzenia, itp. Warto zatem zrobić wszystko, by ubity śnieg nie miał szans zsunąć się z dachu. Doskonałym pomysłem jest inwestycja w śniegołapy bądź inne akcesoria dachowe o podobnym przeznaczeniu dostępne w tym sklepie internetowym.
Jak działają śniegołapy?
Akcesoria dachowe, które mają zapobiegać gwałtownemu zsuwaniu się śniegu z dachu, nie są montowane po to, by ten śnieg cały czas utrzymywać. Przeciwnie – biały puch może, a nawet powinien spadać z dachu, ale w ilościach, które nie zagrażają niczyjemu bezpieczeństwu. Konstrukcje montowane na dachach budynków mają zatem postać płotków czy drabinek. Pomiędzy szczebelkami przedostają się niewielkie ilości śniegu oraz woda, ale ubita masa pozostaje na dachu, gdzie stopniowo się roztapia.
Akcesoria dachowe przydatne zimą
Wśród akcesoriów, które mają poradzić sobie z zalegających na dachach śniegiem, wymienia się płotki przeciwśniegowe, rury przeciwśniegowe oraz rozbijacze śniegu.
Śniegołapy rurowe, czyli właśnie wspomniane wyżej rury przeciwśniegowe, składają się z dwóch rur wraz z uchwytami mocującymi do danego pokrycia dachowego. Akcesoria te można montować na dachach pokrytych rozmaitymi materiałami. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt. Wyszczególniamy śniegołapy do pokryć płaskich, do blachodachówki, do dachówki betonowej i ceramicznej, do karpiówki czy też blachy na rąbek stojący. Producenci śniegołapów dbają o odpowiednie zabezpieczenie akcesoriów dachowych przez korozją i oferują produkty cynkowane ogniowo, a niekiedy także malowane proszkowo na wybrany przez klienta kolor. Jeśli chodzi o kolorystykę, zwykle są to barwy umieszczone w palecie RAL.
Śniegołapy a płotki przeciwśniegowe
Część osób zamiast śniegołapów decyduje się na montaż płotków przeciwśniegowych, choć trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę stopień nachylenia dachu czy wysokość całego budynku. Dla niektórych istotne są także względy estetyczne.