Remont generalny domu to przedsięwzięcie niemal tak samo skomplikowane, jak jego wybudowanie. Wymaga ono przede wszystkim bardzo starannego zaplanowania oraz sporo czasu. Poniżej znajdziemy kilka rad, które powinny pomóc nam w przygotowaniach do remontu i jego przeprowadzeniu.
Jak przeprowadzić remont?
Planując remont generalny musimy odpowiedzieć sobie na początku na bardzo ważne pytanie: czy zamierzamy wykonać wszystkie prace remontowe w jednym, wyznaczonym okresie czasu, czy może rozbijemy go sobie na mniejsze „raty”. Każde z tych metod ma swoje plusy i minusy. Wiele osób decyduje się na remont na raty – wynika to przede wszystkim z ograniczonych możliwości finansowych. Pokrycie kosztów całego remontu często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu – jeśli zdecydujemy się na remontowanie po kolei poszczególnych elementów domu, możemy z łatwością sfinansować prace z własnych bieżących środków. Z drugiej strony taka metoda pracy oznacza, że remont zostanie rozciągnięty na okres nawet kilku miesięcy. Mieszkanie w domu między pomniejszymi pracami budowlanymi nie należy do przyjemności. Tzw. remont gigant jest kosztowniejszy, warto jednak pamiętać, że przy zakupie większej ilości materiałów będziemy mogli liczyć na duże rabaty. Trwa on również krócej i pozwala wykonać większy zakres prac, jednak nierzadko oznacza konieczność opuszczenia domu wraz z dobytkiem na czas ich trwania.
Harmonogram remontu
Remont obejmujący wymianę licznych elementów domu powinien być przeprowadzone zgodnie z pewnym harmonogramem. Dla przykładu nie odnawiamy ścian przed wymianą instalacji elektrycznej, gdyż wiąże się to z koniecznością rozkucia ścian, które zostały wcześniej odnowione. Takie postępowanie to najlepszy sposób, by stracić pieniądze i niepotrzebnie przedłużyć czas trwania remontu. –Typowy harmonogram przybiera formę tabelki, w której na jednej osi zaznaczamy czas trwania remontu (np. wyznaczamy poszczególne miesiące i dzielimy je na poszczególne tygodnie i ewentualnie dni), a na drugiej zakres planowanych prac. – wyjaśnia specjalista firmy Gresan –Zaznaczając przecięcia poszczególnych kolumn i rzędów tabelki wskazujemy, w jakim terminie mają zostać wykonane dane prace. W harmonogramie warto zaznaczyć wszystkie czynności związane z remontem, np. terminy dostaw materiałów, wypożyczenia niezbędnego sprzętu. Konieczne należy wziąć również pod uwagę, że niektóre prace mogą się przedłużyć, np. w wyniku obsuw w dostawach lub złej pogody. Jeśli korzystamy z usług jednej firmy
Po co w ogóle remontować dom?
Każdy dom prędzej czy później się zestarzeje – jest to spowodowane między innymi surowymi czynnikami środowiskowymi, a także ich zwykła, codzienna eksploatacja, które razem prowadzą do stopniowego zużywania się elementów konstrukcyjnych budynku – dachów, ścian, podłóg, instalacji wentylacyjnej itd. Niekiedy remont jest konieczny, żeby usunąć skutki wypadków i katastrof naturalnych, np. pożarów lub powodzi.