Jak sprawdzić nieruchomość przed dokonaniem transakcji?

Projekt domu Tryton B WOE1112

Interesują Was nowopowstałe mieszkania na Ursynowie? Chcecie zdecydować się na ofertę z rynku pierwotnego? Pamiętajcie jednak, aby przed dokonaniem jakiekolwiek wpłaty sprawdzić nieruchomość oraz dewelopera. W jaki sposób?

Nie da się ukryć, że kupno mieszkania z rynku pierwotnego to bardzo duży wydatek. Nawet za najtańsze kawalerki trzeba dać ponad 100 000 zł, a dużo ludzi kupuje przecież mieszkania dwupokojowe czy nawet jeszcze większe. Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób, które chcą wszystko dokładnie sprawdzić przed wydaniem tak gigantycznych sum gotówki. W końcu sporo ludzi pracowało na te pieniądze przez całe swoje życie… Obecnie oferta jest bardzo bogata. Ludzie, którzy chcą kupić mieszkania na Ursynowie – czy w innych rejonach – mają rozmaite warianty do wyboru. Co zrobić, aby podjąć słuszną decyzję? Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić dewelopera. Można to zrobić na kilka sposobów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby najpierw zweryfikować jego poprzednie inwestycje. Wystarczy tylko przeglądnąć Internet w poszukiwaniu odpowiednich informacji.

Dobrym pomysłem jest także udanie się na miejsce poprzednich inwestycji i porozmawianie z właścicielami nieruchomości. Jeśli interesują Was mieszkania z rynku pierwotnego od konkretnego dewelopera, to będziecie mogli dowiedzieć się czy procedura związana z zakupem przebiegała w ich przypadku bez żadnych zastrzeżeń. Poza tym zasięgnięcie języka odnośnie stanu technicznego mieszkań. Dzięki temu dowiecie się czy dany deweloper korzysta w trakcie swojej pracy z odpowiedniej klasy materiałów i nowoczesnych technologii. Jeśli właściciele będą mieli pewne zastrzeżenia, to będzie to dla Was cenna wskazówka, która być może uchroni Was przed popełnieniem sporego błędu.

Warto też sprawdzić czy dany deweloper działa legalnie i nie ma żadnych zaległości. Wystarczy tylko wejść na Krajowy Rejestr Długów. Z kolei w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych możecie sprawdzić czy nie zalega z żadnymi składkami itd. Pamiętajcie, aby przed kupnem mieszkania na Ursynowie zweryfikować czy firma ma akt notarialny dotyczący konkretnej działki lub czy posiada stosowne pozwolenie na budowę – jest to niezbędne w przypadku nieruchomości, które dopiero mają powstać w przyszłości. Jeśli wszystko będzie w porządku, to znaczy, że kupno konkretnego mieszkania z rynku pierwotnego nie będzie stanowiło ryzyka.