Sprzedaż działki

działka

Posiadanie własnej działki to na pewno jest pewna inwestycja. Z jednej strony powiemy, że oczywiście możemy sami na tejże działce wybudować swój dom, ale to nie wszystkie możliwości, jakie mamy. Podkreślić bowiem chcemy jeszcze raz, że jest to pewnego rodzaju inwestycja i to bardzo korzystna inwestycja w dłuższej perspektywie. Mowa oczywiście o możliwości sprzedania owej działki w korzystniejszym czasie. Jeśli decydujemy się na taki krok, to oczywiście musimy podjąć odpowiednie kroki.

Aspekty dotyczące działki

Bardzo ważnym aspektem w tym miejscu jest to, z jakiego źródła owa działka pochodzi. Jeśli jest ona darowizną, to jej sprzedaż jest obwarowana konkretnymi przepisami. Jeśli bowiem dostaliśmy ją od rodziny, od rodziców lub rodzeństwa, to przed upływem pięciu lat sprzedaż działki jest związana z koniecznością zapłaty podatku. Po upływie tego czasu jesteśmy zwolnieni z obowiązku zapłaty owego podatku. Jeśli owa działka pochodzi z innego źródła to ów obowiązek podatkowy istnieje. Możemy oczywiście ową działkę sami zakupić, by potem ją z zyskiem odsprzedać. W tym miejscu musimy zapytać również o to, w jaki sposób należy dokonywać sprzedaży posiadanej działki budowlanej. Mamy dwie zasadnicze opcje do wyboru.

Jak sprzedać działkę?

Możemy sprzedaży działki dokonać w sposób indywidualny, możemy zamieszczać ogłoszenia na różnych portalach, w różnych miejscach. Jednocześnie też warto zwrócić się do profesjonalistów, warto zwrócić się do agencji nieruchomości, która w sposób bardziej lub mniej rzetelny zajmie się kwestią związaną ze sprzedażą naszej działki. Niemniej jednak warto wybrać odpowiedni czas, chyba że zależy nam bardzo na szybkiej sprzedaży. To jednak powoduje pośpiech, a ten jest związany być może z mniejszym zyskiem. Nie unikniemy oczywiście wizyty w kancelarii notarialnej, a to są oczywiście kolejne koszty, które musimy ponieść, chyba że umówimy się z nabywcą działki, że owe koszty będą ponoszone przez niego. Jedno trzeba na pewno przyznać- sprzedaż działki w czasach współczesnych nie jest łatwym kąskiem chleba.