Sterowanie bramą przy użyciu sterownika

dom

Sterownik w napędzie do bramy ma za zadanie sterować bramą. Nazywany jest także centralą sterującą. Jest to elektroniczne urządzenie sterujące oraz nadzorujące pracę elementów wykonawczych automatyki do jakich zaliczają się: silniki i siłowniki wprowadzające w ruch bramę. Sterownik odpowiada także bezpośrednio za działanie napędu do bram. Dlatego warto posiadać to urządzenie, aby móc cieszyć się komfortem wynikającym z codziennego użytkowania bramy automatycznej.

Funkcje sterownika i jego działanie w bramie automatycznej

Do najważniejszych funkcji sterownika w bramie automatycznej zaliczają się funkcje bezpieczeństwa oraz funkcje zwiększające żywotność automatu. Obejmuje one funkcję miękkiego startu i stopu wpływające na zwiększoną żywotność części mechanicznych. W tej grupie znajduje się też funkcja zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego oraz funkcja wejścia awaryjnego w sterowniku z fotokomórki lub płyty indukcyjnej. Może też być zastosowana funkcja lampy ostrzegawczej informującej o tym, że dotarł zasięg pilota oraz pracę automatu

i elementów wykonawczych na niskim napięciu. Jak więc widać, w zależności od tego, w co zaopatrzymy się w miejscu jakim jest sklep z pilotami do bram zależeć będą funkcje sterowników.

Można również wyróżnić funkcje będące tak zwaną opcją sterownika. Nie są one niezbędne, jednak poprawiają komfort i bezpieczeństwo korzystania z bramy. Będą to: funkcja uruchamiania zewnętrznego przycisku z klawiatury, pętli indukcyjnej, przycisku albo modułu GSM, funkcja wyprzedzenia pierwszego skrzydła przydatna przy zakładkach na skrzydłach bramy, funkcja akumulatora podtrzymującego, funkcja automatycznego zamykania bramy po czasie, funkcja furtki otwierająca tylko jedno skrzydło bramy, funkcja elektrozamka oraz funkcja otwierania z kluczyka w przypadku awarii prądu.

Sterownik musi działać poprawnie, dlatego w sklepie typu sklep z pilotami do bram, jeszcze przed zakupem całego systemu należy dokładnie przemyśleć,w  jaki sposób urządzenie sterujące będzie informowane o aktualnej pozycji bramy. Musi ono bowiem wiedzieć, kiedy brama będzie otwarta, a kiedy zamknięta. Za poinformowanie sterownika o pozycji bramy odpowiadają krańcówki, czyli przełączniki mechaniczne znajdujące się na prowadnicy. To właśnie one podają informację o tym, że sterownik powinien zakończyć cykl pracy i zatrzymać bramę. W bardziej nowoczesnych automatach stosuje się krańcówki magnetyczne. Użytkownik powinien też odpowiednio wcześniej zastanowić się, jak zminimalizować potencjalne niebezpieczeństwa, jakie mogą pojawić się w związku z codziennym korzystaniem z bramy automatycznej. Już podczas montażu warto sprawdzić, czy centrala sterująca może obsłużyć dodatkowe akcesoria – fotokomórki lub wideofony. Należy też zastanowić się, czy chcemy sterować napędem przy pomocy domofonu albo dodatkowego przycisku. Kiedy użytkownik chce, by brama po jakimś czasie zamykała się automatycznie to również powinien to uwzględnić przy wyborze sterowników. Funkcje sterownika w napędach do bram są istotne i już to powinno nas przekonać do wyboru wysokiej klasy akcesoriów z tego zakresu. Wówczas zamontowana brama działa perfekcyjnie przez wiele lat.

Co musisz wiedzieć o sterownikach do bram?

Sterowniki do bram najczęściej przyjmują formę jednolitej płyty elektronicznej, zintegrowanej z modułem komunikacji. Wyposażone są też w odpowiednie układy peryferyjne, w zależności od stopnia rozbudowy i funkcjonalności sterownika. Centralną częścią każdego sterownika jest optymalnie zaprogramowany mikrokontroler. Od jego funkcjonowania zależy stopień stabilności pracy sterownika do bramy, jego funkcjonalność i bezpieczeństwo jakie oferuje. W sklepie takim jak sklep z pilotami do bram można znaleźć sterowniki do bram przesuwnych, do bram skrzydłowych oraz do bram garażowych. Urządzenia te mają podobne funkcjonalności. Niezależnie od rodzaju bramy znajdują się w nich opcje takie jak: miękki start, regulowany wyłącznik przeciążeniowy, wyprowadzenie do sterowania z zewnątrz oraz wyjście na fotokomórki.

Sterownik w bramie automatycznej jest podstawowym urządzeniem odpowiedzialnym za jej działanie. Dlatego musi być dobrany bardzo dokładnie. Najlepiej zaś będzie zakupić cały zestaw do automatyki od jednego producenta. Wtedy będzie pewność, że wszystkie elementy są kompatybilne. Bramy automatyczne to bramy, które muszą bardzo dobrze działać, jeśli mają zapewniać bezpieczeństwo, komfort i jeśli mają być praktyczne. Warto więc interesować się podstawami związanymi z automatyką bram. Na pewno poszczególne informacje sprawią, że będziemy lepiej zorientowani co do tego, jakie opcje mają mieć poszczególne urządzenia na jakie się decydujemy. Oczywiście, bezbłędnie też wytypujemy typ bramy jaki ma znaleźć się na Naszej posesji. Wiodący, polscy producenci coraz bardziej unowocześniają bramy automatyczne. Dzięki temu nie ma ryzyka, że nie znajdzie się bramy dopasowanej do własnych oczekiwań. I dlatego można je też spotkać tak często na polskich posesjach.