Gdzie swoje zastosowanie znajduje kruszywo kwarcowe?

budynek

Kruszywo kwarcowe jest naturalnym surowcem, które stosowane jest głównie w branży budowlanej. Jak się jednak okazuje, swoje zastosowanie znajduje również na innych płaszczyznach. Różne rodzaje piasku kwarcowego sprawiają, że możemy stosować je na różnych polach. W dalszej części artykułu dowiesz się gdzie swoje zastosowanie znajduje kruszywo kwarcowe poza budownictwem.

Kruszywo kwarcowe – niezbędne informacje.

Kruszywo kwarcowe, inaczej nazywane piaskiem kwarcowym, to nic innego jak luźna skała osadowa. Wielkość jej ziaren jest bardzo mała i wynosi od 0,05 mm do 2 mm. Z wiedzy, jaką posiadamy dzięki geologom wiemy, że w Polsce piasku kwarcowego jest bardzo dużo. A w jednym metrze sześciennym mieści się około 3 gram tegoż piasku.

Miejscem, w którym najczęściej możemy napotkać kruszywo kwarcowe są plaże, wydmy, rewy czy wały. A co więcej piasek kwarcowy niesiony jest przez rzeki, więc non stop się przemieszcza.

Aby w najprostszy sposób wyjaśnić, czym jest kruszywo kwarcowe, możemy stwierdzić, że omawiany piasek jest niczym innym jak rozdrobnioną skałą. Idąc tym tropem, z łatwością możemy postawić tezę, iż kruszywo non stop jest wytwarzane, przez skały i góry, które ruszą się pod wpływem wiatru, wody i przemieszczania się. Cały proces powstawania kruszywa kwarcowego trwa jednak miliardy lat i nie jest widoczny dla oka.

Gdzie swoje zastosowanie znajduje kruszywo kwarcowe?

Bez dwóch zdań kruszywo kwarcowe jest jednym z podstawowych elementów branży budowlanej. Związane jest to przede wszystkim z tym, że piaski odporne są na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i i oddziaływanie czynników chemicznych. Jest to również wyjaśnienie, dlaczego mimo bardzo długiego procesu powstawania kruszywa kwarcowego jest go obecnie aż tak dużo.

Dzięki swojej elastyczności, piasek kwarcowy znajduje swoje zastosowanie w produkcji szkła. Ziarenka kruszywo po ogrzaniu w wysokiej temperaturze łączą się w przezroczystą i płynną substancję, z której następnie z łatwością można uformować szklane naczynia. Po ostudzeniu substancja twardnieje i daje nam delikatną, ale jakże istotną materię, jaką jest szkło.

Poza wytwarzaniem szkła z kruszywa kwarcowego oraz wzmacniania m.in. ścian naszych domów, piasek kwarcowy idealnie nadaje się do tworzenia twardych podłoży takich jak boiska, posadzki, czy drogi szybkiego ruchu.

Kolejną płaszczyzną w naszym życiu, w której możemy wykorzystać kruszywo kwarcowe są baseny. Mowa tutaj o filtrowanie wody w domowych basenach. Ze względu na swoje właściwości, kruszywo kwarcowe jest w stanie skutecznie oczyścić wodę w basenie z najróżniejszych zanieczyszczeń. A co więcej, mikroelementy, które znajdują się w piasku zabezpieczają wodę przed zmętnieniem.

Kruszywo kwarcowe posiada nie tylko szereg zastosowań, które potrafią ułatwić nam życie. Najpoważniejszym argumentem, który przemawia za stosowaniem piasku kwarcowego jest jego bezpieczeństwo, zarówno dla człowieka jak i środowiska.