Nie da się ukryć tego, że stal jest opcją lepszą od drewna, jeśli chodzi o szalunki, bo tego najlepszego w sensie konstrukcyjnym drewna, takiego jak Dąb raczej nie marnuje się na szalunki. Z niego wytwarza się parkiety lub meble i to w taki sposób, by stracić jak najmniej tego cennego drewna. Dlatego też szalunki najczęściej wykonuje się z drewna świerkowego, jeśli chodzi o domy rodzinne. Tego typu drewno ma rzecz jasna tę swoją jedną i bardzo ważną wadę. Mowa tu o tym, że jeśli się nie zaimpregnuje takowego to zapewne zgnije i to dość szybko. Z tej przyczyny jeśli z takiego tworzy się szalunki w ziemi, to jakieś kilka dni po tym wylaniu betonu najlepiej zdemontować deski, po to by jeszcze wykorzystać je w inny sposób. W przypadku szalunków ze stali nie ma tego typu problemów, bo kluczowe elementy takowych wykonuje się z dostatecznie grubej blachy stalowej i ze stalowych kształtowników. Płyty takowe wytrzymają znaczny napór betonu i co najważniejsze pewna część z nich jest dodatkowo zabezpieczana przez korozją i właśnie dlatego tych szalunków da się używać nie tylko przez lata, ale nawet przez dekady, choć czasami wylanie betonu uszkadza taki szalunek.
Szalunki – napór betonu
Nikomu nie trzeba dwa razy tłumaczyć tego, że sam napór betonu jest znacznym, czyli w wielu procentach przypadków typowy szalunek z drewna może pęknąć i to już w trakcie tego wylewania betonu. W aspekcie tym nie ma nic zaskakującego i chyba dlatego w trakcie budowy obiektów przemysłowych takich jak hale produkcyjne używa się raczej tych wybitnie wytrzymałych szalunków ze stali, które wytrzymają znacznie więcej, jeśli chodzi o ten początkowy napływ betonu z gruszki. Tego typu szalunki to nie tylko płyty z grubej blachy i stalowych kształtowników, ale też i dodatkowe wzmocnienia, czyli coś takiego jak sztyce. Typowa sztyca to rzecz jasna dwie rury. Ta mniejsze wsuwa się do większej i posiada wiele otworów na zawleczkę ze stali, a większa ma rzecz jasna gwint i poruszający się po nim pierścień ze stali, który podtrzymuje zawleczkę. Elementy te często mają określone parametry, czyli da się je unieść tylko do pewnej wysokości i wytrzymają ograniczone obciążenie.
Wynajem szalunków ze stali
Nie każda firma budowlana dysponuje tymi szalunkami wykonywanymi ze stali, czyli w dość wielu procentach przypadków wynajmuje się tego typu elementy tak samo jak rusztowanie aluminiowe, czyli zapłata dotyczy każdego dnia użytkowania i także tej ilości konkretnych elementów. Mowa tu o tym, że płyta stalowa o konkretnej powierzchni to niezbyt duża i stała opłata za każdą dobę wynajęcia.