Szara łazienka – jak sprawić, by była wyjątkowa?

łazienka

Zastanawiasz się nad szarą łazienką, ale nie chcesz, by wyglądała na zbyt pospolitą? Szary kojarzy się często ze spokojem, nudą i monotonią? Pamiętaj jednak, że nie dotyczy to jednak dobrze zaprojektowanych pomieszczeń. Istnieje wiele odcieni szarości, które można zestawiać z innymi kolorami, uzyskując niepowtarzalny efekt. Jeśli marzy ci się szara łazienka, przeczytaj, w jaki sposób ją urządzić, by stała się miejscem, o jakim będą mówić twoi znajomi.

Kolor szary we wnętrzach

Szarości od jakiegoś czasu coraz częściej wiodą prym w polskich mieszkaniach. Przybyły do nas wraz z modą na wnętrza skandynawskie. Tego rodzaju styl charakteryzuje się prostą formą i zastosowaniem jako barw głównych: bieli, beżu oraz właśnie szarego. Kolory te stanowią bazę wyjściową. Zaznaczyć należy, że szary ma bardzo wiele odcieni. Jedne na pierwszy rzut oka przypominają biel, innym bliżej do czerni. W małych pomieszczeniach lepiej zastosować jasne, by dodać optycznie przestrzeni.

Dekoracja szarego wnętrza dopuszcza stosowanie dodatków o bardzo żywych, intensywnych barwach. Elementy w ognistej czerwieni, fiolecie, seledynie, czy błękicie nadadzą pomieszczeniu charakteru i elegancji. Atutem szarej bazy jest to, że wymieniając dodatki na takie w innym kolorze, zyskuje się od razu zupełnie nowy efekt, bez dużego nakładu czasu, pracy i pieniędzy.

Szafki łazienkowe i inne meble

To, na jakie meble możemy sobie pozwolić w łazience, uzależnione jest przede wszystkim od jej rozmiarów. Największą popularnością cieszy się szafka łazienkowa stojąca pod umywalkę. Poza tym, że jest praktyczna, zasłania rury, pełniąc funkcję estetyczną. Inne szafki stojące wymagają dodatkowej przestrzeni. Dysponując małą łazienką w bloku, nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić.

W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się tzw. słupki, czyli modele wąskie i wysokie. Warto sprawdzić na przykład szafki do łazienki KOŁO. Znajdziemy wśród nich sporo białych mebli, które pasują do niemal każdego rodzaju wnętrza. Są także szafki łazienkowe wiszące pod umywalkę, górne z lustrem oraz boczne, wąskie. One nie wymagają dużej ilości miejsca. Wyposażone są w mechanizm cichego domykania, dzięki czemu domownicy nie będą trzaskać drzwiczkami.

Ciekawym rozwiązaniem są szafki podumywalkowe wiszące. Ich sposób montażu sprawia, że możesz podejść bliżej umywalki, czy wiszącego nad nią lustra, a dodatkowo nie trzeba martwić się higieną podłogi pod szafką. W bardzo małej łazience sprawdzi się kolumna umywalkowa, stanowiąca doskonały kompromis między funkcjonalnością i estetyką dopasowaną do niewielkich pomieszczeń.

Kolorowe dodatki do łazienki

Projektując szarą łazienkę, masz ogromne pole do popisu, by zadbać o jej wyjątkowość. Zaszalej z kolorem jednej ze ścian, ułóż jakiś ozdobny wzór z kafelków, mozaikę na podłodze, czy po prostu postaw na oryginalne dodatki. Błękit, kojarzący się z morzem, ukoi nerwy i wyciszy podczas wieczornej kąpieli. Fiolet wniesie do łazienki nutkę romantyzmu i kobiecej delikatności. Czerwień doda energii i namiętności. Seledyn rozjaśni i rozświetli pomieszczenie.

Możesz zainwestować też w szklane panele do łazienki, aby dodać jeden wyrazisty element do całości. Umieść na ścianie ulubiony widok z wakacji, kwiaty czy inne wzory. Jeżeli masz bardzo jednolitą kolorystycznie przestrzeń, jeden bardzo mocny element będzie bardzo pożądany w łazience.

Możesz bawić się kolorami i ich łączeniem, by osiągnąć ciekawy efekt. Które elementy pomogą ci w tym?

  • dywanik,
  • mydelniczka,
  • kubek na szczoteczki,
  • ręczniki,
  • zasłona prysznicowa,
  • szczotka do WC,
  • kosz na bieliznę.

Wszystkie te akcesoria nie powinny zostać wybrane przypadkowo. Urządzając swoją łazienkę, zastanów się dobrze, czy będą one tworzyły spójną całość z resztą pomieszczenia. Szara łazienka wcale nie musi być nudna, może być ekstrawagancka, elegancka, bądź też romantyczna. Wszystko zależy od tego, jak ją urządzisz.